213 (a) De voorschriften der kasten verbieden aan een deel der troepen, aan boord te kooken. (b) Dhall is een soort van graan. (e) Atta is meel van graan. (d) Ghee is boter op Inlandsche wijze bereid en gezuiverd. (e) Turmeric en amcheer zijn soorten van kerriekruiden. (f) Powachovrageroosterd meel van rijst of graan. (g) Gram is eene soort van erwten. Rhum kan worden verstrekt aan Europeanen 1 dramoorlam, per dag en per man, op aanvrage van officieren, regimenten of detachementen commandeerende, die op de bons moeten aanteekenen, dat het daar voor verschuldigd bedrag ten bate van het Gouvernement zal worden gebracht op de regiments-soldij-staten. Rhum voor Inlanders wordt alleen op speciale machtiging verstrekt. Voor het reinigen van rivierwater wordt aluin verstrekt ad 5 oun ces voor iedere 400 gallons. Worden geconserveerde aardappelen en groenten verstrekt, dan treden 2 ounces gedroogde aardappelen in de plaats van 8 ounces versche en 1 ounce gedroogde groenten in de plaats van 8 ounces versche. In plaats van powachovra of geroosterd gram kan gram worden verstrekt om te weeken. Thee kon in Opper-Burma steeds tegen koffie verwisseld worden. Brand- en lichtstoffen zijn niet onder de rations begrepen, doch wor den in de garnizoenen verstrektin Opper-Burma op marsch echter niet. Als algemeen voorschrift geldt verder „De officieren, commandanten van divisiën of districten, mogen alle „tijdelijke wijzigingen in de rations maken, door vermindering van het „eene en overeenkomstige vermeerdering van een ander artikel, welke „door commandeerende officieren en officieren van gezondheid worden „aanbevolen, mits geen extra-uitgaven daaraan zijn verbonden. Zoo „kan het ration vleesch verminderd worden tegen vermeerdering van „brood en omgekeerd, maar het ration aardappelen en groenten te „zamen kan niet worden vergroot door het ration aardappelen te vermin- „deren en daarvoor een gewicht aan groenten van eene gelijke geldswaar de in de plaats te stellen het ration moet in dit geval te zamen 1 'tg „wegen, hetzij aan aardappelen of aan aardappelen en groenten te zamen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 226