natuurlijk zal verbeteren naar gelang meer zorg aan de hygiëne zal besteed worden en betere gebouwen voor de troepen zullen verrijzen. In 1886 heerschte cholera in verschillende garnizoenenzware koort sen komen veel voor en dysenterie draagt een gevaarlijk karakter. Enkele gevallen van beri-beri, waarover later meer uitvoerig, deden zich onder de Inlandsche troepen voor. De bevolking wordt geschat op 4 millioen zielen en bestaat uit verschillende stammen, van welke de Burmanen, Shans, Karrens en Kachins de hoofdtypen vormen. De eerste waren rechtstreeks onder danen van den vorstde overige stammen vormden echter onderhoo- righeden van het Burmasche rijk onder gemachtigden van Theebaw. In gestalte, lichaamsbouw, karakter en kleeding vertoonen de Burmanen veel overeenkomst met de Javanenover het algemeen zachtzinnig en gedwee, leggen zij echter, eenmaal tot strijd of roof overgaande, eene barbaarsche wreedheid aan den dag; hun geringe behoeften sporen hen niet aan tot groote arbeidzaamheid, schoon de bewoners der grootere plaatsen, waar meerdere behoeften ingang gevonden hebben, zeer werkzaam zijn. De heerschende godsdienst, het Boedhisme, kenmerkt zich door groote verdraagzaamheid, vrij van alle fanatisme, en door een zeer gunstigen invloed op het volksonderwijs; alle Burmanen kunnen lezen en schrijven en vele eene vrij duidelijke schets maken van een hun bekend terrein. Dit onderwijs wordt door kloosterlingen poenggi in iedere gemeente aan alle jongelingen kosteloos gegeven; deze godsdienstleeraren leven van vrijwillige giften van de dorpsbewoners en hunne woning poenggi-kjoung —is gewoonlijk het eenige goede, van hout opgetrokken gebouw in de overigens uit schamele hutten bestaande dorpen. De Burmasche wapens bestaan uit een Hauw gebogen scherp zwaard clahwaarmede zij zeer handig omgaan, eene korte lans, een korten dolk en verder uit vuursteen- en percussie-geweren. De dorpelingen zijn ten deele ontwapend; de dacoits hebben behalve de genoemde wapens een zeer gering aantal achterlaadgeweren, van welke ik echter nimmer een heb gezien. Deze slechte bewapening maakt het hun onmogelijk, aan Britsche troepen met succes het hoofd te bieden en doet hen dikwijls laf schijnentrouwens hunne tactiek bestaat niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 22