222 Verschillende pogingen, om door de oprichting van paardenstoete- rijen aan dit bezwaar te gemoet te komen, zijn mislukt, en het le gerbestuur meende daarom in die richting geen nadere voorstellen te moeten doen. De overweging echter, dat er vooral daarom zoo weinig- goede paarden zijn, omdat de jonge paarden door de Inlandsche be volking aan den arbeid worden gezet vóór dat zij daartoe nog sterk genoeg zijn en terwijl zij onvoldoende worden gevoed, heeft het denk beeld doen rijzen de paarden op 2- a 3jarigen leeftijd op te koopen en ze dan onder militair toezicht bij een remonte-depot tot volle ontwikkeling te laten komen. Eene proef met dit stelsel wordt voorbereid en voorloopig bestaat het plan een zoodanig depot in de Preanger Regentschappen op te richten in de omstreken van Soekaboemi. Ten einde een aanvang te kunnen doen maken met de proefne ming, is eene som van f 30000 voor het genoemde doeleinde uitge trokken, het maximum van hetgeen zoowel voor de eerste oprichting als voor de instandhouding van het remonte-depot gedurende één jaar wordt noodig geoordeeld. Gratificatiën bij het verlaten van den dienst en afmonstering te Amsterdam en te Rotterdam. De Indische militair die, hetzij door ziekte gedwongen dan wel na volbrachten dienst, naar Europa terug keert, heeft in den regel groote moeilijkheden te overwinnen vooral van financieel en aard, alvorens hij zich weder tehuis gevoelt in de Europeesche burgermaatschappij. De terugkeer tot die maatschappij dwingt hem tot allerlei uitgaven, die geen uitstel lijden kunnen, en nu is het wel waar dat er nu en dan militairen terugkomen, die zich met behulp van het spaarfonds eenig geld hebben verzekerd om dezen moeilijken tijd te kunnen doorworstelen maar spaarzaamheid is bij militairen geen gewoon verschijnsel en het meerendeel der repatrieerenden verkeert dus in den eersten tijd na hun terug keer in Europa in tamelijk kommervolle omstandigheden, wat onte genzeggelijk een treurigen indruk maakt op hunne omgeving en weinig geschikt is om anderen aan te sporen tot dienstneming voor Oost-Indië. De hier aangeduide toestand heeft dus rechtstreeks een zeer na- deeligen invloed op de koloniale werving en moet ook uit dien hoofde verbeterd worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 235