223 Tot wegneming zooveel mogelijk van deze bezwaren bestaat het voornemen de gagementen voortaan, in stede van na afloop van een kwartaal, in het begin van het kwartaal uit te betalen, wat geen vermeerdering van uitgaven ten gevolge heeft, omdat het gagement in geval van overlijden toch over het geheele ingetreden kwartaal wordt uitbetaald. Maar bovendien is een andere maatregel noodig. De Regeering wenscht namelijk de gelegenheid te verkrijgen om aan de Europeanen, die den dienst verlaten met recht op of in het genot tredende van gagement, eene gratificatie uit te keeren, welke voor hen, die wegens ziekte het leger moeten verlaten vóórdat zij hun eerste dienstverband van zes jaar hebben uitgediend zal varieeren van f 60 tot f 120 per hoofd, naargelang zij soldaat of wel gegradueerd zijn. Gaat de man aan het einde Yan het eerste dienstverband eene nieuwe verbintenis aan, dan wenscht men hem, als hij later de ge lederen verlaat, hetzelfde bedrag te verzekeren, maar bovendien zou hij, wanneer hij den dienst verlaat met recht op of in het genot van gagement, eene gratificatie moeten verwerven van f 50 voor ieder dienstjaar, door hem als gereëngageerde zonder dienstinterruptie in Indië volbracht, onverschillig of hij als soldaat dan wel als gegra dueerde diende. Yoor een en ander wordt aanvankelijk p. m. 100000 's jaars noodig geoordeeld. Met den besproken maatregel wenscht de ondergeteekende nog een anderen gepaard te doen gaan, die slechts geringe geldelijke consequentiën zal hebben, maar, naar hij zich vleit, mede een gun- stigen invloed zal uitoefenen op den gang der werving. Tot dusver moeten alle herwaarts terugkeerende Indische militairen eerst van de haven van aankomst de reis naar Harderwijk onderne men, ten einde aldaar den dienst te verlaten. Die gedwongen reis naar het werfdepot, op een oogenblik waarop de man veelal niets liever verlangt dan spoedig terug te kunnen keeren tot de in het vaderland achtergelaten betrekkingen en vrienden, stemt velen bitter en doet hen veelal ontevreden in Harderwijk aankomen, alwaar zij daardoor een onguustigen indruk maken op de nieuw aangeworvenen en op het dikwijls vrij groot aantal personen ter plaatse bijeen in afwachting van de noodige papieren om te kunnen worden aangenomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 236