224 voor den kolonialen dienst. Niet zelden trekken dezen zich onder den indruk van deze ontevreden stemming der repatrieerenden terug, en nu meent de ondergeteekende dat de zaak der werving gediend zal worden als de repatrieerende militair in de gelegenheid gesteld wordt, om uit de haven van aankomst, Amsterdam of Rotterdam, terstond naar de zijnen terug te keeren. Het voornemen bestaat om tot dit einde in beide plaatsen een commissariaat van afmonstering te vestigen. Het personeel, bij die instellingen in te deelen, zal ge kozen worden uit de gepensionneerden en gegageerden van het Indisch leger. In elke plaats zal een officier-commissaris moeten fungeeren, wien een schrijver wordt toegevoegd. Moeten enkele militairen ge durende eenige nachten in de plaats van aankomst gehuisvest worden, wat in sommige gevallen wenschelijk kan zijn, dan zal daartoe hiervan heeft de Regeering zich overtuigd tegen billijke vergoeding de gelegenheid bestaan te Rotterdam in het Zeemanshuis, te Amster dam in het zoogenaamde gemeentelijke passantenhuis. De commis saris van afmonstering zal op een en ander toezicht moeten houden, met de menschen afrekenen en hen behulpzaam zijn om zoo spoedig mogelijk de reis voort te zetten. Soldijver hooging. De som van f 200000, die ten vorigen jare werd toegestaan voor verbetering van de soldijen der Europeesche en met hen gelijkgestelde onderofficieren en voor verhooging van de verhoogde soldijen der gereëngageerden, is thans over de verschillende wapens en diensten verdeeld geworden, evenwel verhoogd tot f 204000, omdat dit bedrag noodig is gebleken. Yerder is thans nog eene som van f 16500 uitgetrokken tot ver hooging der vaste traktementen van eenige categorieën van onder officieren, wier inkomsten, nadat die hunner soldij genietende graad- genooten door de hooger omschreven maatregelen zijn verbeterd, in vergelijking met hetgeen dezen ontvangen te gering zouden zijn. Gecombineerde manoeuvres en veldoefeningen. Het legerbestuur is onlangs teruggekomen op een reeds in 1872 uitgesproken denkbeeld, om namelijk op Java door een deel der aldaar gelegerde troepen jaarlijks gecombineerde manoeuvres te doen uitvoeren, in navolging van hetgeen in het moederland en bij schier alle Europeesche legers plaats heeft en ook in Britsch-Indië geschiedt. Voor de vorming- vooral

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 237