231 - in Indië opleverde. Men deed intusschen wat mogelijk was tot be vordering van de werving, en zoodra men er op die wijze in slaagde het incompleet aan te vullen, ging men tijdig over tot hetgeen vroeger nutteloos zou zijn geweest; in Juli 1886 werd de formatie uitgebreid met 1500 man Amboineezen en andere Inlanders. Dat de Indische Regeering niet vroeger overging tot den hierbedoelden maatregel was dus geenszins een gevolg van onbekendheid met den toestand, waarin het leger verkeerde. „Aan het hierbedoelde voorstel van het legerbestuur was de opgaaf ontleend, die in het Voorloopig Verslag in herinnering gebracht wordt. Dat voorstel was sedert de concentratie in Atjeh niet het eerste, dat het legerbestuur deed tot uitbreiding der formatie; immers werden, blijkens het verhandelde bij de Indische begrooting voor 1886, reeds omstreeks het midden van het daaraan voorafgegane jaar voorstellen gedaan tot aanzienlijke uitbreiding van het Amboi- neesche element bij de infanterie, voorstellen die zoodra mogelijk wer den ingewilligd, terwijl ten vorigen jare, toon het legerbestuur in over weging gaf het garnizoensbataljon van Sumatra's Oostkust dusdanig te versterken, dat daarbij 600 man beschikbaar kwamen voor mo biele colonnes, terstond de daartoe vereischte machtiging werd ver leend. „Over reorganisatie der infanterie heeft sedert eenigen tijd eene gedachten wisseling plaats met het legerbestuur, en in een zijner brieven heeft de onlangs afgetreden legercommandant ook het adres omtrent het Indische leger ter sprake gebracht, dat door een lOOral Nederlanders aan den Koning werd ingediend. Die brief zou op zichzelf afgescheiden van de overige correspondentie niet geschikt zijn om meer licht te verspreiden. „Ongetwijfeld wordt de toestand van het Indische leger door de aflevering der afgeëxerceerde recruten gaandeweg verbeterd, zoodat van lieverlede met minder moeite dan vroeger in de eischen van den dienst kan worden voorzien; de ondergeteekende houdt zich overtuigd dat dit „naar behooren" kan geschieden. De in de Memorie tot toelichting dezer begrooting medegedeelde motieven, die ten grondslag liggen aan 's legerbevelhebbers voorstel, om in het aanstaande jaar gecombineerde manoeuvres te doen plaats hebben waaraan vier veldbataljons, in

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 244