226 moeielijk was te scheiden, dan zoude men zich bij de ven raging moeten neerleggen; dit kan echter moeielijk beweerd worden en men stelt de infanterie op die wijze te leur door haar den chef, dien zij reeds rekende bij de regeling der generaalsquaestie te zullen erlangen, langer te onthouden. Waaraan zoude het wel liggen dat, zooals daareven onder „schiet school" bleek, het initiatief tot oprichting eener dergelijke school van de Tweede Kamer in Nederland is uitgegaan en niet, zooals men eerder verwachten zou, van het Legerbestuur? Waaraan, dat men niets meer hoort van de dooi' de infanterie zoo verlangde Veltmansschijfinrichtingen, nadat de voor zoover bekend alleszins gunstige rapporten over de in 't vorig jaar daarmee" genomen proe ven bij de IIe Afd. D. v. O. aanhangig zijn gemaakt? Of van de reeds in 1886 bij Alg. Order toegezegde definitieve regeling der Kchermoefeningen Deze.vragen en meer andere zouden niet gesteld behoeven te wor den, wanneer men eene infanterie-afdeeling had die alleen bestemd was die questions brulantes voor het wapen der .infanterie uit te maken. Ja, de toegezegde organisatie van dat wapen zelve zoude stellig bespoedigd worden, wanneer vóór dien tjjd het Dep. v. Oor log zoodanig ware gewijzigd dat eene afzonderlijke afdeeling al hare krachten ongestoord aan zulk een gewichtig en veel overleg eLchend onderwerp had kunnen wijden. Thans moet ook dit weder bij de veelvuldige en meestal onmiddellijke behandeling eischende personeele quaestiën worden behandeld, wellicht dikwijls daarbij achterstaan. Ten slotte vermelden wij nog eenige korte vragen en opmerkingen uit het Voorloopig Verslag, met hetgeen de Memorie van Antwoord daarop zegt. Vr. - Is de vestingartillerie op Java bij den fegenwoordigen toe stand der verdedigingsmiddelen tegen een buitenlandschen vijand niet voor belangrijke inkrimping vatbaar? Het aanhouden van artillerie voor de verdediging van onverdedigbare of reeds gesloopte vestingen schijnt toch eene weelde, die vooral moet worden vermeden, waar in andere opzichten nog zooveel te doen is. Antiv. De vraag, of inkrimping van de vestingartillerie op Java

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 251