228 het kostbare werfdepot riet van 3 compagnieën tot eene of althans tot 2 compagnieën worden ingekrompen? Antw. De Minister wenscht de quaestie van inkrimping van het koloniaal werfdepot te laten rusten, totdat de ondervinding zal hebben geleerd, in welke mate dat depot ontlast zal worden van arbeid door de oprichting der commissariaten van afmonstering. Kamerdebatten Na de volledige toelichting der nieuwe posten voor het leger op de begrooting en na de behandeling der meest belangrijke onder werpen in het Voorloopig Verslag en de Memorie van Antwoord kan het geen verwondering baren dat de discussiën in de Tweede Kamer over het Indische leger weinig levendig waren. De heer Kielstra betuigde zich dankbaar voor de ingevoerde verbeteringen en wees erl op, dat onze soldaten het hier lang zoo slecht niet hebben als we eens wordt beweerd. Hij zeide: „Optimist ben ik niet, Mijnheer de Voorzitter, en ik besef volkomen dat dit leger, nadat jarenlang zijne belangen niet voldoende zijn be hartigd geworden ik zeg dit niet juist als verwijt tegen dezen Mi nister, want hij heeft althans al spoedig na zijn optreden begrepen dat het zóó niet langer ging dat dit leger thans niet in enkele maanden weder goed te maken isveel zal er nog moeten worden ten koste gelegd veel geld misschien zeer veel zorg zeker voor dat het Indische leger weder in alle opzichten geschikt is voor zijne taak. „Maar wanneer we het verledene buiten rekening laten, stemt, de toestand van dit oogenblik, in vergelijk met dien van een jaar geleden, tot dankbaarheid. Het aantal Europeanen niet onbelangrijk over compleet j het aantal zieken ik constateer dit bijzonder gering de oefeningen op den goeden weg, zoowel omdat de omstandigheden reeds op zich zelve betere oefeningen mogelijk maken, als omdat de Regeering eindelijk het voorstel heeft gedaan om eenige gecombineerde manoeuvres te doen plaats hebben iets waarop reeds de generaal Kroesen in 1870 of 1871 aandrong, maar waarvan de Indische Re geering toen niets weten wilde, en om eene schietschool voor de infanterie in het leven te roepen iets, waartoe, zooals de Minister zelf zegt, reeds in 1879 het voorstel gedaan werd, maar waarvan

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 253