244 „van den geheelen troep. Deze wacht zal telkens door den detachements- „commandant gecommandeerd worden en mag niet beneden komen." Wanneer hier nu nog eenige vereischten bijgevoegd werden om trent ventilatie, enz., waaraan de schepen zelf moeten voldoen om voor troepenvervoer geschikt te zijn, dan was, dunkt mij, al vrij wel voor het logies der troepen gezorgd en kon de detachements commandant ten minste weten, waarop de man eigenlijk recht heeft, zoodat controle uitgeoefend kan worden. Tegenwoordig evenwel is dit onmogelijk en wordt dan ook door de Ned-Ind. Stoomvaart maatschappij vrij wel naar eigen goedvinden gehandeld. Nader zou dan nog bepaald dienen te worden de hoeveelheid drinkwater en het aantal privaten, dat bij groot troepenvervoer noodig is (1), benevens de inrichting van den ziekenboeg. Deze bepalingen be hoeven evenwel niet in het meergemelde boekje opgenomen te worden, omdat dit meer betrekking heeft op overplaatsingen van kleine detache menten van het eene garnizoen naar het andere. Bij overplaatsingen van groote troepenafdeelingen dient de commandant zich echter hiervan op de hoogte te stellen. Gaan wij nu over tot de voeding. In vroeger tijd waren de gezagvoerders der stoomschepen met de voeding der hun toevertrouwde passagiers belast. In den regel waren aan deze moeite flinke winsten verbonden, zoodat zij meest al goed voor de voeding zorgden tengevolge waarvan deze re geling, hoewel in principe verkeerd, ten voordeele van den soldaat kwam. Tegenwoordig is dit anders. De voeding wordt door de maatschappij bekostigd en de gezagvoerders der schepen hebben zich nauwkeurig aan het tarief te houden, zoodat niets minder maar ook niets meer dan het daarop voorkomende verstrekt mag worden. Onder deze omstandigheden kan men dus, wanneer men zorgt bij de maaltijden tegenwoordig fe zijn, een nauwkeurig oordeel vellen over het al of niet voldoende van het tegenwoordige tarief. In dit tarief leest men (1) Geheel ten onrechte wordt hierop nooit gelet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 269