245 Derde klasse. b. voeding des morgens rijst naar genoegen, zonder bepaling van rantsoen, 0.062 kilogram dinding of 0.125 kilogram gedroogde visch, 0.05 liter jenever, zout en Spaansche peper naar genoegen; des middags aardappelen of katjangsoep naar genoegen, zonder bepaling van rantsoen, 0.37 kilogram gezouten vleesch of 0.247 kilogram gezouten spek, 0.05 liter jenever, zout en Spaansche peper naar genoegen; des avonds 0.247 kilogram hard brood, 0.05 liter jenever; voorts koffie en thee berekend op 0.01 kilogram koffie en 0.005 kilogram thee per man daags. Vierde klasse. b. voeding: des morgenshetzelfde als voor de passagiers derde klasse is bepaald, met uitzondering van sterken drank; des middags: rijst met zout en Spaansche peper naar genoegen met 0.247 kilogram gezouten vleesch. Des avonds: rijst als voren met 0.062 kilogram gedroogde visch. Voorts 0.01 kilogram koffie per man daags, benevens zout en Spaansche peper naar genoegen. Toen ik dit tarief gelezen had, las ik het nogmaals door en draaide vervolgens plotseling het boekje om, ten einde op den omslag te kijken. Het denkbeeld schoot mij namelijk te binnen dat men mij een zoogenaamd koopje had willen geven en mij een tarief in de hand gestopt had uit den tijd der O. X. Compagnie en ingericht voor een lange reis per zeilschip om de Kaap. Maar neen, ik werd gelukkig gerustgesteld, want daar stond het „Batavia, Landsdrukkerij 1885"; het was dus werkelijk het tegenwoordig vigeerende tarief. Zou men, als men dit tarief leest, niet werkelijk denken, dat de vervaardiger het er op toegelegd had de magen onzer manschappen gedurende de zeereis zooveel mogelijk van streek te brengen? Iemand, die aan versch brood, versch vleesch, versche groenten en versche visch gewend is, kan zich maar zoo plotseling niet wennen aan hard

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 270