246 brood, gezouten vleesch, gezouten visch en geen groenten en dat het tegenwoordig aan ernstige moeielijkheid onderworpen kan zijn om den soldaat aan boord dezelfde voeding te geven als aan den wal, zal toch wel niemand in gemoede willen beweren. De booten der Ind. Stoomvaartmaatschappij doen zoo dikwijls kustplaatsen aan, dat versch brood, enz. zonder moeite te verkrijgen zoude zijn en het heeft dus volstrekt geen raison d'etre den soldaat met alle vreemde kostjes vol te stoppen. Bovendien de passagiers le en 2" klasse krijgen wel dezelfde voeding als aan den wal; waarom dan de anderen niet Yolgens mijne bescheiden meening kan men gerust een gedeelte der ziekten, die onder de manschappen bij den aanvang eener ex peditie voorkomen op rekening schrijven van de ongewone voeding aan boord op weg naar het oorlogsterrein. Want men moet niet vergeten dat, juist als de lichamen een weinig aan het nieuwe voedsel beginnen te gewennen, plotseling weer tot de oude voeding wordt overgegaan, waarvan dikwijls het gevolg is dat de soldaat zich overeet en zijn maag nog meer in de war stuurt. Als vaste stelregel dient dus aangenomen te worden, dat men zoo weinig mogelijk van de normale voeding moet afwijken. Er is evenwel nog meer. Terwijl de in de tarieven voor het leger bij de landmacht voorkomende voedingsmiddelen nauwkeurig bij Alg. Order omschreven zijn, wat de kwaliteit betreft, zoo is dit volstrekt niet het geval met de tarieven aan boord, en men kan dus den soldaat artikelen van de minste kwaliteit geven, zonder dat er iets aan te doen is. Wel tracht men dit te compenseeren door met vorstelijke vrijge vigheid telkens te bepalenrijst naar genoegenzout naar ge noegen, sambal naar genoegen, enz., maar m. i. is deze roya liteit van weinig waarde, omdat, wanneer de hoeveelheden dezer artikelen al bij tarief waren vastgesteld, een der eerste vereischten van dit tarief zoude moeten zijn dat de hoofdspijzen, met zout en lombok, in zoo groote hoeveelheid gegeven werden dat zelfs de zwaarste eter voldoende had. De omstandigheid dat men aan boord niets bij kan koopen, maakt dit noodzakelijk. Het is dus bepaald noodig eenige eischen aan de kwaliteit te stellen. Ik zal dit door een voor beeld trachten op te helderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 271