248 - schijnlijk juist volgens tarief). Men was evenwel dadelijk bereid de hoeveelheid te vermeerderen, zoodat deze reclame van zelf verviel. Men zal evenwel moeten bekennen dat het een treurige zaak is, wanneer men als detachementscommandant het goede met den troep voorheeft, doch dit niet kan uitvoeren, omdat men met gebonden handen tegenover een zeer onduidelijk tarief staat. De hoeveelheid voedingsstof, die aan boord verstrekt wordt, is, dunkt mij, niet voldoende. Wel staat er, zooals reeds vroeger aangehaald is, bij verscheidene spijzen „naar genoegen", maar de hoeveelheid dierlijk voedsel en dus voornamelijk eiwit en vet is minder dan de soldaat in vredestijd in het garnizoen ontvangt. Zoo krijgt een Inlander b. v. 0.247 KG. gezouten vleesch en 0.062 KG. gedroogde visch daags en daar nu volgens tarief N°. 15 de voedingswaarde van gedroogde visch het is van die van gezouten vleesch, staat de geheele hoeveelheid gelijk met ongeveer 0.29 KG. zoutvleesch, terwijl de Inlander in het garnizoen 0.30 KG. ontvangt. Dit verschil is wel is waar niet groot, maar men moet niet vergeten, dat de Inlander in vredestijd menage houdt, waaruit altijd nog eene zekere hoeveelheid vleesch of visch verstrekt wordt, terwijl hij aan boord niets extra's krijgt. Hoogst zonderling komt mij de hoeveelheid van 0.01 KG. koffie voor. Volgens tarief N°. 15 bedraagt dit ration toch in vredestrijd 0.04 KG. en ofschoon het wel bekend is dit ration vrij groot is, zoo is 0.03 KG. te velde toch niet te groot en in allen gevalle de 0.01 KG., die per hoofd aan boord verstrekt wordt, veel te weinig, vooral omdat de man niet in de gelegenheid is om bij te koopen. Het bovenstaande in aanmerking genomen komt het mij voor, dat de voeding aan boord van schepen als volgt diende geregeld te worden De soort, de kwaliteit en de bereiding der voeding behoort te zijn als in het garnizoen, de hoeveelheid voedingsstof daarentegen de zelfde als die te velde wordt verstrekt (dit laatste natuurlijk met het oog op de omstandigheid dat de soldaat aan boord evenmin als te velde menage houdt). Het is dus niet voldoende dat het tarief aan boord de hoofdspijzen meldt, maar de verschillende condimenten, die anders uit de menage verstrekt worden, en die zoowel voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 273