250 Stond er eens een bestuur op dat aan dezen toestand een einde kon maken, voorwaar bet zou zich verdienstelijk jegens het officiers- korps van het Indische leger maken. Onzes inziens moet eene regeering op het gebied van overplaat singen, reizen in commissie, enz. de volgende stelregels aannemen 1°. Elke reis, in dienst en op last van de regeering ondernomen, moet den betrokken persoon niets kosten en dus geheel voor rijks rekening komen. 2°. Daarentegen mag de reis nimmer den betrokken persoon gel delijk voordeel aanbrengen. Vit een financieel oogpunt beschouwdmoet het dus ieder totaal onverschillig zijn, of hij al dan niet op reis wordt gezonden. Dat deze. toestand waarschijnlijk nimmer volkomen bereikt zal worden, wil ik a priori aannemen. Wij staan er echter tegenwoordig zoo ver van daan dat het hoogst noodzakelijk is, eenige verbetering in de bestaande regeling te brengen. Terwijl toch de troepenofficier bij overplaatsing meestal een niet onbelangrijk geldelijk verlies lijdt, worden door andere per sonen op dienstreizen dikwijls groote winsten behaald. Zoo ziet men de inspecteurs op de buitenbezittingen met hunne adjudanten reisdeclaraties indienen, die veel hooger zijn daD hunne uitgaven; officieren die b. v. van Meester Cornelis of van Soerabaia in commissie zijn benoemd in het hospitaal te Weltevreden of Simpang brengen den lande ieder een rijtuig in rekening, terwijl zij meestal samen één dos dos nemenofficieren aan boord van stoomschepen declareeren 3 en 4 gulden daags, terwijl zij gedurende het traject niet alleen geen uitgaven hebbenmaar bovendien geheel voor rekening van de stoomvaartmaatschappij worden gevoed. Men versta mij niet verkeerd. Ik wenscli volstrekt geen aanmer kingen te maken op de declaratiën van bovengenoemde personendit zou onbillijk zijn, want zij zijn geheel wettig en volgens de vigeeren- de tarieven berekend. Ik wil alleen trachten aan te toonen dat de tarieven onbillijk zijn, en dat men met een betere regeling, zonder dat het den lande meer zoude behoeven te kosten, iedereen eene behoorljke schadevergoeding voor reis- en verblijfkosten zou kunnen toekennen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 275