252 Ik zeg het maximum, want niemand mag natuurlijk meer in rekening brengen dan hij werkelijk heeft. Het duidelijkste zal mijne bedoeling blijken uit een voorbeeld, btel b. v. dat een officier van Meester Cornelis naar Palembang wordt overgeplaatst, dan stel ik mij de volgende regeling voor: Een dag voor het vertrek der boot op een bepaald uur laat do ïeiziger zijn goederen per koelie naar het station brengen en geeft aan den mandoer dezer koelies een bon af, aangevende het aantal door hem gebruikte dragers (ook hier natuurlijk een maximum vast te stellen). Op deze bon kunnen de koelies tegen een plaatselijk aan te geven tarief bij den kwartiermeester hun geld ontvangen. Aan het statiou aangekomen, wordt met behulp van den plaatselijken adjudant, uitgemaakt hoeveel waggons, halve waggons of kilo bagage de betrokken persoon mede wenscht te nemen. De plaatselijke adjudant dient daarbij tegenwoordig te zijn, omdat hij geacht kan worden door oefening in staat te zijn de spoorwegmaatschappij daarbij te controleeren. Daarna geeft hij aan de directie der maat schappij een bon af, voorzien van den stempel van het plaatselijk militair commando, herleidt de lading volgens een vast tarief tot kojangs scheepsruimte en geeft aan den reiziger een dergelijken bon af om daarmede de stoomvaartmaatschappij te betalen. Op de plaats van bestemming gekomen, wordt op dezelfde wijze gehandeld. Yerschaft men nu den officier en zijn gezin ook nog spoorkaartjes, dan kan hij zonder een cent uitgegeven te hebben op de plaats zijner bestem ming in zijne woning geinstalleerd zijn. Bij vertrek en aankomst op zeeplaatsen geschiedt alles natuurlijk op dezelfde wijze. Bij reizen overland kan natuurlijk de regeliüg niet toegepast worden en moet de officier op plaatsen, waar geen garnizoen is, de benoodigde koelies zelf betalen en op zijne declaratie brengen. In dit geval dient hem, zoo hij dit verkiest, het geheele vermoe delijke bedrag zijner reisdeclaratie vooruit betaald te worden. Niet dus, zooals nu, maar 80%, want dit heeft geen zin; óf de reiziger heeft aan 80°/0 te weinig en dan wordt er onbillijk met hem ge handeld of hij heeft genoeg en dan is het niet redelijk hem later nog 20°/0 te geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 277