255 voorschot neemt en op deze manier steeds renteverlies bezorgt, en wel in hoogere mate als hierboven, want stellen wij, om eens een uiterste geval te nemen (dat wel zelden voor zal komen), dat de kapitein na drie maanden weder overgeplaatst wordt, dan blijft hij 6 maanden 1800 guiden schuldig en is de rente over deze zes maanden alleen reeds 48 gulden. Telkens wanneer dus een overplaatsing plaats heeft voor het voorschot afbetaald is, is dit een nadeel te meer voor den lande, omdat op zulk eene wijze de schuld en dus ook de rente steeds groot blijft. Het niet verleenen van voorschot zou dus een aanmerkelijke besparing geven. Waarschijnlijk zullen vele geachte kameraden als zij dit lezen een bedenkelijk, ja misschien zelfs een ontevreden gezicht zetten. Hoe? hoor ik al vragen, het voorschot bij overplaatsing, dat ons zoo goed te pas komt, wilt gij ons ontnemen Gij zijt zelf zeker nooit in de noodzakelijkheid geweest om dit voorschot te vragen want anders zoudt gij dit niet schrijveD. Met uw welnemen, geachte collega. Ik ben zeer dikwijls, ja al te dikwijls in de noodzakelijkheid geweest om voorschot te nemen en juist daarom durf ik beweren dat het een kanker is, die aan den financieelen toestand van het korps officieren knaagt. Dit ongelukkige voorschot heeft dikwijls welvaart en tevredenheid uit de huisgezinnen verdreven, want een subaltern officier kan in den regel niet leven van of van zijn traktement. M anneer wij eens nagaan om welke redenen gewoonlijk voorschot bij overplaatsing genomen wordt, komen wij tot de volgende gevallen: 1°. De officier is ongetrouwd, heeft geen huishouden, maar heeft er een beetje ruw op los geleefd, zoodat het voorschot moet dienen om eenige dringende schulden te betalen. Dit is natuurlijk zeer prijzenswaardig. Maar zou de betrokken persoon het niet een weinig kalmer aangelegd hebben, wanneer hij vooruit wist dat er geen voorschot in het verschiet was om hem uit den brand te redden? Ik geloof in de meeste gevallen wel. Bovendien, laat ons billijk zijn; het gouvernement is niet verplicht geldelijk na deel te lijden door zijne ambtenaren een renteloos voorschot te geven, om hunne schulden te betalen. 2°. De officier heeft zoo'n hoog traktement, dat hij kans ziet met

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 280