257 Een niet weg te cijferen geldelijk nadeel zou het gouvernement evenwel lijden door het mindere aantal venduties dat plaats zou hebben. Wij kunnen evenwel niet veronderstellen dat dit eenig gewicht in de weegschaal zou kunnen leggen en een reden zou kunnen zijn om den tegenwoordigen toestand te behouden. Eene regeering, die het goed met hare ambtenaren voorheeft, mag zich niet ten koste van hen verrijken en moet dus steeds eene vendutie beschouwen als een noodzakelijk kwaad, dat zooveel mogelijk voorkomen dient te worden. En hiermede heb ik gezegd, wat ik zeggen wilde. In vroeger tijd verklaarde de officier onder zijne reisdeclaratie op den eed aan den lande dat de door hem gedane uitgaven werkelijk waren geschied. Dit is later vervallen, omdat men terecht begreep dat bijna niemand dit met de hand op zijn hart kon zeggen en dat iedereen zijn decla ratie volgens het vigeerende tarief opmaakte, zonder zich te bekom meren of de uitgaven al dan niet gedaan waren. Laat ons hopen dat wij weer tot den goeden ouden tijd terug zullen keeren en dat de dag niet ver meer zal zijn dat de reisdeclaraties niet alleen volgens tarief zijn samengesteld, maar ook eene nauwkeurige opgave bevatten van de werkelijke uitgaven. Dan kan ook weder de vroegere clausule onder de declaratie gezet worden maar nu met volle recht, want de officier kan dan met een gerust geweten op den eed aan den lande gedaan verklaren dat de door hem in rekening gebrachte uitgaven werkelijk zijn geschied. PontianakOctober 1887. C. T. von Geusau lc luitenant-adjudant. Deel I, 1888. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 282