259 De bg dit spoor te bezigen trekkracht kan geleverd worden door menschen, paarden of stoom. Niet alleen op industrieel en landbouwgebiedook op militair gebied vindt het groote toepassing; en dan is het juist de vlugge wijze van leggen van de baandie het voordeel goed doet uitko men. Men kan hebben eene vaste baan of eene, die telkens verlengd wordt met de achtergelegen stukkenal naarmate men voorwaarts gaat; op deze laatste wijze kan, al naarmate het beschikbare aantal arbeiders, eene snelheid bereikt worden van 1 a 2 KM. per uur. Yoor militair gebruik is het wenschelijk enkele wagens te voorzien van reservestukken, ten einde vernielde deelen spoedig te kunnen herstellen verder zal bij het gebruik van enkel spoor een dérailleur veel dienst bewijzen; deze stelt nl. de wagens in staat op elk punt van den weg de baan te verlaten of er op (e komen, door bij den dérailleur enkele gebogen stukken of eene draaischijf te gebruiken (dérailleur zie fig. 2 en later). Bij een déraillement zal het meestal voorkomen, dat één der assen ontspoord is; is in dit geval de wagen beladen met koopwaarb. v. in pakken of kisten dan zal men het beste doen, die as te ontladen is het een personenwagen, dan moeten de personen uitstijgen in beide gevallen is de wagen zeer gemakkelijk weder in het spoor te brengen. Zijn er laschplaten gebroken, dan zal men door de nevenliggende baanvakken sluitend te leggen en door langzaam te rijden, toch zeer goed kunnen passeeren. Zooals boven gezegd is, zijn de rails van 4.5, 7, 9.5 of 12 KG. per M. en de samenstellende deelen van 1.25, 2.50 of 5 M. Wordt de baan gelegd voor definitief spoor en dus goed onderstopt, dan is de draagkracht 1000 KG. per as, is het doel slechts een tijdelijk spoor, dan raadt Décauville aan slechts op de helft te rekenen. Bij het spoor van 40 en 50 cM. zijn de stukken te dragen door één man, bij de stukken van 5 M. lengte zal men de baan echter spoediger leggen, wanneer men ze door twee man doet dragen. Een van de groote voordeelen van dit smalspoor is tevens dat men zeer kleine stralen en draaischijven kan toepassenwaardoor men minder beperkt is in de keuze van het tracé.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 284