262 bij gewone spoorwegen wissels met tongen, terwijl, wanneer locomo tieven worden toegepast, excentrieken gebruikt worden. In de andere gevallen kan de wissel met den voet worden omgezet. Draaischijven. Hieromtrent valt niet veel op te merken. Meestal bestaan ze uit twee platen, waarvan de onderste de as draagt en de klinken om de bovenste schijf (de eigenlijke draaischijf) vast te zetten, terwijl op de bovenste schijf de rails zijn aangebracht. Sommige schijven zijn ingericht zonder rails; de wagen wordt er dan over ge schoven voor het kruisende spoor. Deze draaischijf heeft voordeel bij eene exploitatie, die een vochtigen bodem geeft, zooals in sommige mijnen; zijn er dan op de schijf geen hoog uitstekende deelen, dan bestaat er minder gevaar voor struikelen van menschen en paarden. Dêrailleur (tig. 2). Deze is aan de ééne zijde even hoog als het spoor, waarin hij gebruikt wordt, en loopt naar de andere zijde hellend af. Hij wordt nu gewoon op de rails gelegd met het hellende gedeelte naar de wagens gekeerdde wagens komen zoodoende in een verhoogd spoor. Wordt de dêrailleur nu verlengd met een draaischijf of met bochtstukken, dan kan men de wagens uit het spoor verwijderen. Werkt men bij het leggen van het spoor van twee zijden naar elkaar toe, dan kan het voorkomen dat men ten slotte eenigszins in hoogte verschilt; men legt nu den dêrailleur met het afloopende deel op het laagste spoor; het andere uiteinde laat men gelijk werken met het hoogste spoor; en de verbinding is daargesteld. Een zeer noodig iets bij het gebruik van het Décauville-materieel is de gereedschapskistdeze bevat al het noodige om kleine herstel lingen te doenb. v. om een afgebroken laschplaat te herstellen tevens bevat ze reservestukken. De verschillende sporen, die Décauville levert, zijn de volgende: 1°. Spoor met rails van 4.5 EG. met gebombeerde stalen dwars- dragers; stukken lang 4 en 5 M. met resp. 4 en 5 dwarsdragers. Voornamelijk toegepast bij een spoorwijdte van 0.40 en 0.50 M. Dit spoor is o. a. zeer geschikt voor het bemesten van landerijen, wijnoogst, beetwortellanden, enz. Dit type wordt alleen geleverd voor rechtspoor; de

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 287