264 niet op, want de schepen zijn er juist op ingericht om liefst vrachten te vervoeren, die ongeveer per M3. laadruimte 700 KG. wegen; eene voorwaarde waaraan het Décauville-materieel voldoet. Het Décauville-smalspoor is bijzonder aan te bevelen voor kolo niaal gebruik, omdat in de meeste tropische gewesten handenarbeid juist moeilijk te krijgen is, en het toch zeker is dat, bij dit spoor, handenarbeid tot een minimum gereduceerd wordt. hollend materieel. Een groot aantal types van wagens wordt, door Decauville geleverd; voor ieder product bijna is een afzonderlijke wagen geconstrueerd. Enkele van de meest voorkomende zijn de volgende: Voor 't vervoer van mest heeft men bakken, die op een onderstel van 2 wagens staandeze bakken hebben handvatsels en kunnen zoodoende op het veld gedragen worden, waarlangs gelegd is. Andere wagens met een plat draagvlak dienen voor het vervoer van steen- of betonblokken. Dit draagvlak kan dan om een horizontale as gewenteld worden, waardoor de wagens goede diensten bewijzen bij het maken van steenstortingen. Voor het vervoer van ijzeren platen en dergelijke in werkplaatsen, alwaar zij door hun volume niet overal zouden kunnen passeeren, heeft men wagentjes met een verhoogd draagvlak. Bij de kleinere wagens heeft men op de assen één rad vast en het andere draaibaar aangebracht, hetgeen gemak geeft voor de beweging in bogen. Bij de grootere wagens moet men de methode volgen voor gewoon spoor, en beide raden vast nemen; men geeft dan aan den buitenrail eene spoorverhooging van 2 a 3 cM. bij een straal van 8 a 10 M. Spoorverwijding wordt dan eveneens toegepast. Aangezien de wagens, dienende voor het vervoer van suikerriet, in de eerste plaats in aanmerking komen voor den uitvoer naar koloniën, zijn deze wagens zoo geconstrueerd, dat zij geheel uit elkaar genomen en zeer compact geëmballeerd kunnen worden. Andere wagens kunnen weder verhoogd worden door de wanden te verlengen met op een raamwerk gespannen ijzerdraadgaas, waar door het laadvermogen veel grooter wordt, zonder het gewicht van den wagen veel te verzwaren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 289