265 Verder is nog geconstrueerd een onderstel van fagonijzer op 2 assen. Op dit raamwerk kunnen stijlen of bakken of een hekwerk geplaatst worden, en zoodoende op dit onderstel een wagen gesteld, geschikt voor de moest verschillende doeleinden. Bij de wagens, welke bestemd zijn om hun inhoud zijdelings uit te storten, dus bij die voor grondvervoersteenstukken, steenkolen, enz., is ook nog eene bijzondere inrichting. Deze wagens werden vroeger gekanteld om eene as a, die boven het midden van den wagen lag; zoodoende werd dan de inhoud vlak naast het spoor uitgestort. Door het aanbrengen van twee tappen b en c kan men den wagen kantelen om een as, die meer buiten het midden van den wagen ligt; daardoor wordt de inhoud verder zijwaarts uitgestort (fig. 5 a en b). Aangezien de bovenkanten van de kipbakken, bij het rijden in bogen met zeer kleine stralen, tegen elkander zouden kunnen stooten, is het noodig deze wagens te verbinden door een ketting, ten einde ze op gooteren afstand van elkander te houden. Om de schokken bij het stilhouden te breken, kan men dan buffers toepassenDécauville geeft hiervoor één buffer in de as van den wagen. De bakken bestemd voor het vervoer van grint hebben een open- gewerkten bodem; het grint kan dus tegelijkertijd gewasschen wor den. Door op den bodem een losse ijzeren plaat a»n te brengen, is zoo'n wagen tevens geschikt voor grondvervoer. Behalve voor zijdelingsche storting, heeft men ook nog bakken, die over den kop kunnen storten, de draaiingsas ligt dan natuurlijk loodrecht op de spooras. Ook zijn er kipbakken, die rusten op een om een verticale as draaibaar bovenstel, en dus naar alle zijden kunnen storten. Bij het vervoer van tonnen rusten deze in twee cirkelvormig uit- gesnedene dwarsdragersze worden op- en afgeladen met behulp van een hellend vlak, dat met haken aan den wagen wordt bevestigd. Om zware, ondeelbare lasten te vervoeren, o.a. zware machinedeelen, stoomketels, enz., worden twee onderstellen gekoppeld en voorzien van een sterk draagvlak. Ten einde veel plaats innemende lasten te vervoeren, b. v. takken met bladeren en drgl., is eveneens een wagen geconstrueerd, bestaande uit een onderstel van 2 wagentjes met zijwanden van gevlochten

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 290