266 latwerk. Dit voertuig zou misschien toepassing kunnen vinden bij terreinopruimingen op groote schaal. A erder heeft men natuurlijk open en gesloten goederenwagens, en ook wagens op dubbel onderstel, ingericht zooals de open goederen wagens op gewoon spoor. Door deze onderstellen draaibaar te ma ken, kan men door bochten met zeer kleinen straal rijden. Dit is onmogelijk bij gewoon spoor, omdat, wanneer men, dezelfde snelheid willende behouden, de wagens met draaibaar onderstel maakte de constructie niet voldoende waarborgen zoude geven ten opzichte, van de sterkte. Men maakt tegenwoordig wel, ook op normaal spoor, wagens met draaibaar onderstel, maar dan zijn het 4 assige wagens, waar de assen twee aan twee vereenigd zijn, terwijl het niet geschiedt om kleinere stralen in de bogen toe te passenmaar omdat de- te genwoordig gebruikte lange wagens te veel wrijving in de bogen zou den ondervinden, wanneer de assen niet in een draaibaar onderstel waren aangebracht. Bij het vervoer van zware lasten, die tevens groote lengte hebben, is het een vereischte een zeer deugdelijk materieel voor de wagens te gebruiken. Assen, raden, tappannen, enz. zijn dan van staal. Heeft men door de lengte van de te vervoeren lasten meerdere wagentjes noodig, dan zijn deze ingericht met draaibaar onderstel. De lasten (stukken geschut, boomstammen, enz.) rusten dan in vorken, die op hun beurt weder draaibaar ten opzichte van het bovenstel zijn bevestigd. Voor het vervoer van projectielen en drgl. in forten en bij belege ringen zal men het beste kunnen toepassen het spoor van 40 of 50 cM. Voor troepenvervoer, maar vooral voor vervoer van gewonden zijn zeer doelmatige wagens ingericht. Op een onderstel van twee wagentjes is een platvorm aangebracht, waarop stijlen zijn vastge schroefd die een zeil dragen, hetwelk geheel neergelaten maar, zoo gewenscht, ook gedeeltelijk opgezet kan worden. Zulk een samenstel is ingericht voor 4 gewonden of ziekendie dan 2 aan 2 boven elkaar hangen, terwijl zij in een ander model op banken liggen. Voor vervoer van reizigers levert de firma ook zeer nette wagentjes. Bij het transport op hellende vlakken, van meer dan 15°, is een onderstel of truc toegepast, zoodat de wagen zelf toch horizontaal staat. Eveneens zijn tuigen gemaakt om te gebruiken wanneer paar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 291