268 zooals Décauville zeer eigenaardig opmerkt, geëischt wordt door de tyrannieke voorschriften op Java! Een gereedschapskist en enkele reservestukken zullen ook zeer gewenscht zijn. De locomotieven zijn zóó ingericht, dat zij zoowel vóór-als achter uit kunnen werkendit zal voordeel kunnen geven bij het rangeeren, maar het zal dan gewenscht zijn zeer langzaam te rijden omdat, door de schokken bij het achteruitrijden, de lichte wagens zouden kunnen derailleeren, en alhoewel ze weder zeer gemakkelijk in het spoor gebracht kunnen worden, zou bij een grootere snelheid de locomotief ook uit het spoor kunnen raken, hetgeen meer oponthoud zou veroorzaken. De asiegering is bij het Décauville-materieel op bijzondere wijze ingericht, nl. in zoogenaamde Panamasche naafbussen. De naafbus bestaat uit boven- en onderstuk. In 't bovenstuk is de bronzen tappan. Deze is op 6 plaatsen doorboord, ten einde 6 stukken rottan door te laten, die in het onderstuk uitkomen, hetwelk als oliereservoir is ingericht. De stukken rottan passen sluitend iu de boorgaten en komen met hun boveneinde op de as uit, alwaar zij volgens het beloop van die as zijn afgewerkt. De rottansteelen zuigen de olie op, die door de draaiing van de as over deze verspreid wordt. De olie, die door de wjjving wordt verbruikt, wordt weder aangevuld door opzui ging uit het reservoir. Men maakte eerst de opmerking dat de rottan zuigers spoedig verzadigd zouden worden, maar de practijk heeft juist aangetoond dat zij bij langdurig gebruik beter voldoen, en tegenwoordig worden er dan ook proeven mede genomen met locomo tieven en wagens voor gewoon spoor, nl. voor den sneltrein der lijn Parijs-Lyon-Marseille. De naam, Panamasche naaf bussen is daarvan afkomstig, dat zij het eerst zijn toegepast bij het Décauville-materieel van het Panama-kanaal. Hellende vlakken. Het draagbaar spoorweg-materieel wordt ook toegepast op hellende vlakken. Hierbij loopt over een schijf een kabel, welke de opgaande en nederdalende wagens verbindt. Aan de schijf is eene rem aangebracht, die de snelheid zeer juist regelt; de da lende wagens kunnen, wanneer deze geladen zijn, de ledige wagens optrekken, die dan weder boven gevuld kunnen worden; moet het omgekeerde geschieden, dan moet door een tandradenstelsel de schijf rondgedraaid worden. Voor het geval dat men boven over water

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 293