269 kan beschikken, is eene zeer ingenieuse inrichting gevondenwelke o. a. is toegepast bij Genève voor eene helling onder Hier moest nl. 30000 M3. grint op een aanmerkelijke hoogte vervoerd worden. De wagens waren nu zoo geconstrueerd dat het onderstel als waterreservoir dienst deed; deze reservoirs werden boven gevuld de aldus belaste wagens waren zwaarder dan de wagens die opge trokken moesten worden, vermeerderd met de wrijving; de laatste werden zoodoende omhooggetrokken. Beneden gekomen liet men het water weder afloopen. Eene zelfde inrichting is bij de laatste tentoonstelling van Nizza in werking geweest, ten einde de bezoekers een moeilijken klim te besparen. Yoor eene blijvende toepassing van de hellende vlakken is het wenschelijk, de schijf, die anders glad is, te vervangen door eene met uitspringende tanden de kabel kan dan niet slippen en alle draden dragen tegelijkertijd. Yoor fabrieken zal de aard van de vrachten de spoorwijdte en zwaarte der rails regelennatuurlijk zullen zwaardere vrachten een zwaardere baan eischen dan landbouw- of dergelijke producten. Yoor 't vervoer van suikerriet neemt men bij voorkeur rails van 4.5 of 7 KG. bij een spoorwijdte van 0.50 M. Ziet men bij de installatie van een aanplant eene uitbreiding tegemoet, dan zal het geraden zijn eene spoorwijdte te nemen van 0 60 M. en rails van 9.5 KG., ten einde later op die baan locomotieven te kunnen gebruiken. Yoor grondwerken op kleine schaal is het voordeeligste type de rail van 4.5 KG. bij 0.40 M. spoorwijdte; neemt men dan menschen als trekkracht, dan zal, na zes maanden gewerkt te hebben, de in koopsprijs uitgewonnen zijn. Men kan rekenen dat met menschen- arbeid zoodoende door één man 60 M3., per dag, op 100 M. afstand (terugbrengen der ledige wagens daaronder begrepen) kunnen worden getransporteerd, wanneer de werktijd gesteld wordt op 10 uur. Bij krui wagen ver voer mag men niet meer rekenen dan 20 M3. over een afstand van 30 M. te kunnen vervoeren. "Werkt men met paarden dan is te rekenen per paard op 80 M3. over één KM.; men heeft dan een trein van 8 wagentjesneemt men een gewone

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 294