271 Het gewicht van die balken bedraagt soms 9000 KG., terwijl ze over 35 M. vervoerd worden. Zoowel wagens als spoor houden zich uit stekend. Voor personenvervoer zal het het beste zijn om, bij paarden als trekkracht, toe te passen rails van 7 KG. bij spoorwijdte van 0.50 M. Bij locomotieven ook dezelfde spoorwijdte; liever echter 0.60 M. met rails van 9.5 KG. Toepassingen op militair gebied. Toen in Juni 1886 eene nieuwe uitgave van Décauville's catalogus verscheen, mocht hij de voldoening smaken te kunnen mededeelen, dat in alle oorlogen, die toen gevoerd werden, zijn materieel werd toegepast, nl. in Tunis 70 KM., in Tonkin 60 KM., verder nog door het Engelsche leger in Afghanistan, door Italië bij Massowah en door Rusland 106 KM. in Turkestan. Iu deze laatste streek volgde het spoor de voorposten; het werd steeds verlengd en kwam ein delijk in zicht van het Afghaansche leger. De Engelsche officieren, die de bewegingen der Afghaansche troepen volgden, lieten niet na de groote voordeelen van dit smal spoor te waardeeren, en 't gevolg was dan ook eene bestelling aan Décauville. Het is bekend dat juist het steeds verder oostwaarts dringen van Rusland een zeer gespannen verhouding deed ontstaan met Engeland, en wij zien hier het merk waardige verschijnsel dat één leverancier aan twee, elkander vijandig gezinde mogendheden leverde. Deze bestelling van Engeland bracht Décauville nog voor een moeilijk dilemmahem was nl. opgedragen, dat al het materieel per olifant moest kunnen vervoerd werden, terwijl men toch locomotieven wenschte te gebruiken. Er werden toen in de atéliers van Petit-Bourg machines vervaardigd, welke uit twee deelen bestondeD. waarvan het zwaarste slechts 1800 KG. wooghierdoor was aan de voorwaarde voldaan. Bij het in gebruik stellen dezer locomotieven kwam weder de practische Engelsche geest te voorschijn. Ten einde nl. de bevolking met dit nieu.vé vervoermiddel eenigszins eigen te maken, lieten zij de machine door een Inlandscheu priester onder groot ceremonieel doopen; zij kreeg den naam „Moebarak" of de „Gezegende." In forten zal voornamelijk de artillerie partij kunnen trekken vaü

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 296