272 dit spoor; stukken geschut, met een gewicht tot 20 ton, kunnen er mede vervoerd wordenterwijl aanvoer van munitie, enz. veel sneller en met minder personeel kau geschieden. Yoor belegerings korpsen is het Décauville-materieel ook van veel nuthet zal in de toekomst zeker niet doenlijk zijn de aanvalsbatterijen van munitie te voorzien, wanneer men slechts gebruik wil maken van kogelkarren. Het smalspoor zal dan zeker dienst doen om de achterwaarts gelegene artillerie- en genieparken te verbinden met de hulpparken, en deze weder met de vooruitgeschoven aanvalsliniën. Men zal dan liefst dubbel spoor of een groot aantal wissels toe passen, opdat de aanvoer niet gestremd wordeverder naast de baan op enkele plaatsen depots aanleggen, ten einde de door projectielen ver vernielde deelen zoo spoedig mogelijk te herstellen. Tegenwoordig worden dan ook bij de belegeringstreinen der groote mogendheden ettelijke kilometers van dit spoor medegevoerd. Men zal dan wel voornamelijk paarden als trekkracht gebruiken en vooral onder het werkdadig vuur uit de vesting, aangezien defecte locomotieven te velde moeilijk te herstellen of te vervangen zijn. In arsenalen en magazijnen zal van dit spoor hetzelfde nut te trekken zijn als in fabrieken. Zoo wordt het b. v. met veel succes gebruikt in de algemeene pakkuizen te Batavia. Vooral bij den Russischen veldtocht in Turkestan heeft het spoor uitstekende diensten bewezen; het heeft het leger gevolgd van af de Kaspische zee tot de grenzen van Afghanistan door woeste streken, be woond door eene bevolking, die soms niet zeer vriendschappelijk gezind was. Het voerde tevens de materialen aan voor een breeder, perma nent spoor, en wanneer deze afgeladen waren, werd het smalspoor verlengd met het achtergelegene deel, dat nu door het breeder spoor vervangen kon worden. De voordeelen werden door het Russische gouvernement zoo hoog geschatdat dit de boete van f 6500die aan Décauville was opgelegd voor te late levering, kwijtschold. De voorwaarden van levering waren dan ook zoo gesteld, dat alles onmogelijk op tijd gereed kon zijn. In Tunis is 60 KM. gelegd; men meende daar ook locomotieven te kunnen gebruiken, maar stuitte op zulke hellingen, dat men paarden moest toepassen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 297