16 gers van brieven, koelies en andere transportmiddelen, tot opkoop van voorraden in de dorpen, tot onderhandelingen met hoofden en bevol king, waartoe de civiele ambtenaren door hunne inderdaad groote taalkennis zeer geschikt waren, en last not least tot verkrijging van berichten omtrent den vijand. In verband met die berichten raadpleegde o. a. Generaal Lockhart dan ook steeds den civielen amb tenaar omtrent het nut der voorgenomen bewegingen. Alle gevan genen werden aan het civiel bestuur ter berechting overgegeven, in dien een ambtenaar de colonne vergezelde. De aanwezigheid van een besturend ambtenaar bij eene colonne werd door dit alles zeer ge- wenscht. Ik zag o. a. op 20 Februari eene korte instructie, door den Deputy-commissioner te Pyinmana gegeven aan een ondergeschikt ambtenaar, die eene kleine colonne zoude vergezellen; die instructie bevatte de volgende punten „1°. De civiele ambtenaar is ondergeschikt aan den militairen commandant. 2°. Hij brengt alle berichten onmiddellijk ter kennis van den militairen commandant. 3°. Hij voldoet aan alle aanvragen om hulpmiddelen en benoodigd- heden van de zjjde van den militairen commandant. 4°. Indien hij in enkele zaken, die de militaine commandant noo- dig acht, als verbranden van dorpen enz, met dezen van gevoelen verschilt, kan hij zijn bezwaren bij den Deputy-commissioner inbren gen, doch moet in het oog houden dat de militaire commandant daar voor in zijn district de verantwoordelijke persoon is. 5°. Indien de militaire commandant het noodig acht, eenig per soon in rechten te betrekken, zal de civiele ambtenaar de zaak on derzoeken en zoo mogelijk steeds ten spoedigste op de plaats zelva berechten. 6°. De civiele ambtenaar oefent gedurende den tocht als magis traat het gezag uit van den Deputy-commissioner.'''' Waar zulke beginselen gevolgd werden en ieder op zijn eigen ter rein meester bleef, kon van ernstige verschillen geene sprake zijn en inderdaad trof mij dan ook de groote mate van samenwerking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 29