275 „Voor de graden van fourier, sergeant-majoor en adjudant-onder officier moeten de korporaals en onderofficieren zich de vereischte „kundigheden bij de compagnieën eigen maken." „De opleiding der Europeesche en Inlandsche korporaals eu ser geanten heeft plaats bij de kaderscholen". (1) Waarom voor de vorming van het administratief kader het volgen van een geregelden cursus ounoodig is geacht, bleef mij tot nu toe nog een raadsel; de bjj de compagnieën te verkrijgen opleiding heeft in den regel bijzonder weinig te beduiden en is dan ook oorzaak, dat bedoeld kader verre van goed, ja soms onbruikbaar is. Hoe gaat het trouwens met die opleiding bij den troep? Wel schrijft de reeds genoemde artillerie-order voor: „Aan de „vorming van het administratief kader behoort bijzondere zorg te „worden besteed"; de vraag is maar door wieu? Dat de compagniescommandant ziCh bij al zijn werkzaamheden nog wijdt aan de opleiding van soms één candidaat voor het fou- riersschap, of wel opzettelijk daarvoor een van zijn onderhebbende officieren aanwijst, is mijns inziens niet te vergen; regel is dan ook dat de op het compagniesbureau werkzaam gestelde korporaal aan de leiding van den sergeant-majoor is toevertrouwd. Een enkele gunstige uitzondering daargelaten, is de sergeant-majoor echter niet in staat het noodige licht van zich te doen afstralenbovendien heeft hij veelal niet den tijd, zich voldoende met den candidaat-fourier te bemoeien en wordt deze dan ook meestal slechts beschouwd als een goede hulp bij het trekken van staatjes en dergelijk werk. Dat bij het later af te leggen examen nog een voldoend cijfer kan worden behaald, moet vooral worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat hetgeen van de compagniesadministratie en van de tarieven moet worden gekend, een onderdeel vormt van het in het programma voorkomende punt: de reglementen en dienst voorschriften. Wat de candidaat meestal te kort schiet in administratieve kennis, lean bij de bestaande regeling worden goedgemaakt door zijn keunis van den inwendigen en garnizoensdienst, de recrutensckool, de oefening (1) De artillerie heeft twee kaderscholenéén voor de vesting-artillerie te Batavia en één voor de bereden artillerie te Banjoe Biroe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 300