276 met de cavaleriesabel en de revolver te voet, het uit elkander nemen en weder ineenzetten van de revolver, de verplichtingen als guide en jalonneur in de compagnieschool, de kanonnierschool en de ma noeuvres de force met de vuurmonden bij de veld- en bergbatterijen in gebruik, de stukrijderschool lc les, het reglement van krijgstucht en de paardenkennis. Ware het examen anders geregeld en vormde, wat m. i. behoorde te zijn, de kennis van de compagniesadministratie en van de tarieven een afzonderlijk punt van het programma, men zou geheel andere uitkomsten zien; menig korporaal ware nimmer fourier geworden. Dat de sergeanten-majoor, welke later uit deze fouriers voort komen, gewoonlijk niet voor hun taak zijn berekend, spreekt wel van zelf; de grondslagen waren daartoe onvoldoende. Zeer te wenschen is het daarom, dat voortaan ook het adminis tratief kader aan de bestaande* kaderseholen worde opgeleid en dan daar onderwijzers worden gevonden, toegerust met de noodige admi nistratieve kennis. Volgens artikel 2 van de instructie voor de kaderschool der veld en bergbatterijen is het toezicht daarover opgedragen aan den com mandant der veld- en bergbatterijen en is diens adjudant belast met het onmiddelljjk toezicht op het onderwijs en de exercitiën van de scholieren. Bij ontstentenis van laatstgenoemde wordt dit toezicht opgedragen aan een officier ter keuze van den korpscommandant. Dat dergelijke regeling niet alleen zeer goedkoop, doch ook bijzon der ondoelmatig is, is duidelijknoch de commandant der veld- en bergbatterijen, noch diens adjudant heeft den tijd zich voldoende met de kaderschool in te laten. Men zag dit trouwens zeer goed in vandaar ook dat b. v. sinds de laatste jaren het onmiddellijk toe zicht op het onderwijs en de exercitiën voortdurend was opgedragen aan een luitenant van een der plaatselijk aanwezige batterijen. Dat ook laatstgenoemde regeling op den duur onhoudbaar is, behoeft wel niet gezegd te worden en men zal er toe moeten overgaan de for matie van den staf van de veld- en bergbatterijen uit te breiden met één lea luitenant, directeur van de kaderschool. Bij de kaderschool der vesting-artillerie te Weltevreden, waar de

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 301