292 dat het aanbeveling verdient, te trachten een vermeerdering van vuursnelheid al dadelijk te verkrijgen door transformatie van het bestaande geweer en dat, bij deze transformatie, de technici moeten trachten het wapen zoodanig te wijzigen dat het tot zoogenaamde pakjeslading worde ingericht; dat wil zeggen dat de patronen niet elk afzonderlijk, doch met pakjes van 4 a 5 te gelijk in het aan het geweer bevestigde patronenmagazijn kunnen gebracht worden. Het zal wel onnoodig wezen dat de ondergeteekende nog het betoog levert om welke redenen, uit een tactisch oogpunt, een vermeerdering der vuursnelheid van het infanterie-geweer volstrekt noodig is, wil men met de bewapening van onze infanterie niet verre ten achter blijven bij die van andere natiën. Maar dat hij die overwegingen ten volle beaamt, dat hij de besluiten, waartoe gemelde autoriteiten ten slotte komen, in alle opzichten gerechtvaardigd acht, daarvan strekt de thans door hem voorgestelde maatregel ten bewijze. En zelfs al zou men minder gewicht hechten aan de tactische voordeelen van een repeteergeweer, men kan toch de moreele waarde van het bezit daarvan voor den soldaat niet ontkennen, en allerminst kan dit hier te lande het geval wezen, waar men rekening te houden heeft met de jonge troepen waaruit ons leger bestaat. Bovengemelde overwegingen deden den ondergeteekende er dan ook toe besluiten, door meergemelde commissie de mogelijkheid eener trans formatie van ons geweer in een magazijnsgeweer met pakjeslading met de meeste voortvarendheid te doen onderzoeken, zonder daarbij voor de toekomst de studie omtrent eene verhooging der ballistische uitwerking van ons geweer en omtrent een verkleind kaliber uit te sluiten. Dat men hierbij met velerlei omstandigheden te doen had, die tot vertraging aanleiding gaven, kan reeds daaruit worden afgeleid dat men zich in verbinding moest stellen met vele zeer gunstig bekende uitvinders in den vreemde, ten einde van deze een of meerder exemplaren van het door hen uitgedachte stelsel te verkrijgen, om die stelsels alsdan op ons geweer toe te passen. Somwijlen toch verliepen maanden, alvorens een exemplaar van eenig stelsel, dat niet buiten beschouwing kon worden gelaten, in ons bezit was. Intusschen had het vraagstuk der geweren met pakjeslading een meer beslisten vorm aangenomen door de invoering in Oostenrijk van het MANNLicHER-geweer en door de wijziging in Italië van de aldaar bestaande geweren naar het ViTALi-stelsel. Alstoen werden, vanwege den onder geteekende, rechtstreeks met de uitvinders de noodige onderhandelingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 317