18 doel en van het aandeel, dat ieder naar zijn vermogen daaraan kon hebben. Nimmer hoorde ik daarover echter eene enkele klacht onder de jongere officieren uiten. Troepen, paarden noch transportmiddelen werden gespaard, waar een belangrijk succes kon worden behaald. Geen spoor zag ik van angstvalligheid om te handelen met het oog op de mogelijke verliezen hetzij aan menschen of lastdierenniet-handelen werd afgekeurd. Dit alles maakte niet alleen een doelmatig maar ook een zeer ruim gebruik der troepen mogelijk en dit was noodig in een land van even groote uitgestrektheid als Frankrijk met eene bevolking van 4 millioeu zielen, waar eene macht van ruim 30.000 man dus wer kelijk niet te sterk genoemd kan worden. Ik herinner mij, dat op één dag van de 3e brigade 27 verschillende troepenafdeeliDgen op marsch waren. Het eenmaal aangenomen stelsel der pacificatie van het land werd sedert het einde van den regenmoeson in December 1886 en wordt nog steeds op dezelfde wijze en zonder weifeling toegepast en, hoe wel het doel nog niet volkomen bereikt is, zijn de vruchten reeds schitterend en in hooge mate leerzaam. "Voortdurend komen nog, na mijn vertrek uit Burma, hoofden en belhamels vrijwillig in onderwer ping en voortdurend verminderen de benden in aantal en sterkte. In het begin van Juni is door de Regeering het besluit genomen, het aantal stoomsloepen aanzienlijk uit te breiden tot tegengang der rooverijen op de rivieren. Behalve een zeker aantal, dat ter beschik king van de civiele ambtenaren is gesteld, zullen er 9 geheel ter dispositie van verschillende militaire commandanten zijn en bovendien 14 met gewapende politie bemand worden tot het kruisen op de be vaarbare rivieren, nl. 9 op de Irrawaddy, 3 op de Chindwin en 2 op de Sittang. Reglementen van tactischen aard. Alle voorschriften van tactischen aard zijn opgenomen in de exercitie reglementen der verschillende wapens. Exemplaren daarvan werden bij het origineele verslag aangeboden en wel A. Field-exercAe and evolution of Infantry 1884. B. Regulations for the instruction and movements of Cavalry 1885.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 31