298 Deze vervalsching wordt op reusachtige schaal gedreven. In Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en de Amerikaansche boterdistricten worden jaarlijks aanzienlijke raassa's kunstboter verwerkt (in New-York alleen worden door drie fabrieken jaarlijks 22.500.000 KG. kunstboter vervaar digd); het kleine Nederland telt meer dan 100 kunstboterfabrieken. Een groot gedeelte van de geproduceerde kunstboter vindt zijn weg naar de boterboeren en hunne opkoopers. Evenals de moderne theologie wordt ook de kunstboter wel eens onder de bedenkelijkste verschijnselen van den tegenwoordigen tijd gerangschikt en wanneer men nagaat welk bedrog daarmede gepleegd wordt, dan zou men het bijna moeten betreuren, dat de wetenschap een zoo hoog stand punt bereikt heeft. Yan 22 monsters boter, welke door de keurmeesters te Amsterdam in December ls86 werden onderzocht, waren 12 echte boter met een ge halte aan kaasstof, wei en zout van 11 tot 24 pet.; de overige 10 mon sters waren vermengd met 20 tot 75 pet. kunstboter. In de wetgevende macht is er dan ook bij de Regeering op aange drongen deze aangelegenheid bij eene wet te regelen. De goede naam van onze Hollandsche en Friesche boter heeft in de laatste jaren geducht veel geleden; bijna overal wordt zij door de Deen- sche en Normandische boter verdrongen. In Engeland is nog kort geleden een wet afgekondigd, welke met 1 Januari 1888 in werking treedt en waarbij het verboden is kunstboter onder den naam van boter te verkoopen; zij mag alleen als „margarine" in den handel worden gebracht, ter onderscheiding van natuurboter. Dat deze wet noodig was, is gebleken uit een later verschenen verslag van de „Local Government Board", waarin wordt gezegd dat de meeste kunstboter door de boeren wordt opgekocht om met natuurboter te worden vermengd. Wij bezitten geene gegevens of er en hoeveel ongeveer kunst boter of natuurboter met dit kunstproduct vermengd in Nederlandsch- Indië wordt ingevoerd, maar wanneer wij bedenken welke belangrijke partijen boter dikwijls tegen bespottelijk lage prijzen op vendutie worden verkocht, dan vermeenen wij dat twijfel omtrent de herkomst dier boter wel eenigszins geoorloofd is. Uit lage inschrijvingsprijzen is dienaangaande geen gevolgtrekking te maken, omdat die meestal in verband staan met andere ingeschreven artikelen, waarvan verwacht wordt dat de leverancie belangrijk zal zijn en waardoor dus het evenwicht wordt hersteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 323