300 boter zal de walmende pit den reuk van gebraden boter afgeven, terwijl de vermenging met kunstboter merkbaar wordt door den onaangenamen reuk, welke met dien van een vetkaars overeenstemt. Tweede proef, Men doet een weinig boter in een reageerbuisje dat tusschen 150° en 160° C. svordt verhit: Natuurboter schuimt en schokt bijna niet, zelfs bij het toevoegen van water zijn bij de echte boter ternauwernood eenige stooten waar te nemenkunstboter daarentegen schuimt bijna niet en schokt geweldig, het stooten kan zoo hevig zijn dat een deel der massa uit de reageerbuis geslingerd wordt. (1) Ofschoon men met een weinig oefening met vrij groote zekerheid de liierbedoelde vervalsching van natuurboter kan ontdekken, doet men beter, ingeval deze proeven aan de zuiverheid der boter doen twijfelen, de hulp van een scheikundige in te roepen dan een wellicht al te licht vaardig oordeel uit te spreken. Daar de kunstboter als surrogaat hoog geroemd mag worden en als voedingsmiddel inderdaad waarde bezit (2), zouden wij er niets op tegen hebben, dat de kunstboter afzonderlijk werd aanbesteed en voor stoven en braden werd bestemd, liever dan zooals nu kan gebeuren dat zij op eene bedriegelijke wijze geleverd wordt. Het spreekt van zelf dat wij voor het smeren van het brood de zuivere natuurboter willen behouden en daarvoor de boter verpakt in blikken aan bevelen, mits in de leveringsvoorwaarden de merken worden genoemd, welke uitsluitend geleverd mogen worden. November 1887. P. (1) Kunstboter of Margarineboter, Natuur 1881, aflevering II. (2) Zie het artikel: „De kunstboter" in de Economist van Februari 1883.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 325