302 blijft er hetzelfde en tengevolge dier onvermijdelijke eenvormigheid ontstaan er weldra traditiënDe lijn, waarin de troepen legeren, blijft onveranderd dezelfdezij ontleent hare richting aan de vaste gebouwen die voor magazijnen, stallen, hospitaal, enz. moeten dienen. Iiestauratiën, uitspauningslokalen verrijzen elk jaar nagenoeg op de zelfde plek. Het kamp is dus nieuw voor hen, die er voor de eerste maal komendie er voor de tweede maal komt, weet er alles van en kan zijne plaats wel blindelings vinden. „Wat de oefeningen betreft, met drie of vier manoeuvres van ver schillenden vorm zijn alle combinatiëu uitgeput, die op verstandige, voor ieder duidelijke wijze gemaakt kunnen worden. Moet er dan toch afwisseling in de zaak worden gebracht, dan moet men soms zijne toevlucht nemen tot eenigszins gewrongen en onnatuurlijke onderstellingen. Bovendien zijn de oefeningsterreinen volkomen bekend. Eindelijk geeft een kamp den soldaat geenszins een voorproef van de vermoeienissen en ontberingen, die hem in den werkelijken oorlog zoo ruim ten deel vallen, 's Middags en 's avonds van de oefeningen in zijn tent terugkeerende, vindt hij zijn eten klaar en vlijt hij zich onder zijn tent of barak rustig neder. „Geheel anders is het er mede gesteld, wanneer een korps, al is het ook slechts voor een tiental dagen, op een terrein manoeuvreert dat met iedere schrede voor- of achterwaarts afwisselt en slechts uit de kaarten bekend is. In zoodanig geval moeten den troepen dagelijks hun kantonnementen of bivakplaatsen worden aangewezen; waarbij zich dan natuurlijk de vraag voordoet, door wie en hoe dat moet ge schieden. Officieren en soldaten moeten zich zelf helpen en kunnen daarbij in veel opzichten veel leeren. „Verder kan bij zoodanige manoeuvres het gebruik van den trein niet verwaarloosd worden; en hoewel die trein niet altijd geheel volgens de oorlogsbehoefte is ingericht, hij bestaat en trekt ieders aandacht. Intendance, geneeskundige dienst, generale staf, de troepen zelve, allen hebben er belang bij en worden derhalve noodzakelijkerwijze opmerkzaam gemaakt op deze impedimenta en op de daarvoor te treffen regelingen." De werkelijke oorlogstoestand wordt dus door dergelijke ma noeuvres veel practischer nagebootst dan door kampoefeningen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 327