303 De behoefte aan deze practische oorlogsoefeningen werd bij de groote Europeesche legers evenwel niet eerder gevoeld, dan toen, na den Fransch-Duitschen oorlog, het overwinnende Pruisische leger in alles tot model werd gekozen en dientengevolge ook de sinds jaren in Pruisen gebruikelijke veldoefeningen op groote schaal werden nage volgd. Oostenrijk, Italië, Frankrijk voerden ze zeer spoedig in. Ook Nederland bleef niet achterde jaarljjksche troepenvereenigingen in het kamp te Milligen geraakten op den achtergrond sedert 1875, toen voor het eerst manoeuvres op groote schaal in Noord-Brabant plaats hadden, welke sedert, wanneer de omstandigheden dat toelieten, jaarlijks in verschillende provinciën werden herhaald. In ons Indische leger zijn de oefeningskampen nimmer in zwang geweest en zijn ook manoeuvres, die eenige dagen achtereen duren, eene onbekende zaak. Voor oefening in de oorlogvoering tegen een Inlandschen vijand heeft men hier trouwens nimmer zjjne toevlucht tot dergelijke schijnhandelingen behoeven te nemen 5 men voerde die oorlo gen in natura steeds in voldoende mate om de troepen de werkelijk heid niet te doen vergeten. Voor oefeningen tegen een onderstelden Europeeschen vijand moest men zich tot heden evenwel vergenoegen met de beperkte manoeuvres, die in den omtrek van elk garnizoen door de daar aanwezige troepen, soms door die van twee nabijgelegen garnizoenen, konden worden gehouden en die steeds in één morgen moesten afloopen, daar anders onvermijdelijk in uitgaven moest worden vervallen, waarvoor geen gelden beschikbaar waren. Thans is, zoo als men weet, op de begrooting voor dit jaar, uitsluitend voor „groote „manoeuvres," eene som van 30.000 aangewezen. De naam „groote" manoeuvres is blijkbaar ontstaan door verge- dijking met de daareven aangehaalde, kleinere garnizoensmanoeuvres. Overigens is deze benaming thans niet meer in zwang. De F.an- schen noemen hunne jaarlijksche nianoeuvres, door een of meer leger korpsen te houden, manoeuvres d'automnede Duitschers de hunne Herbst- of FelduebungenIn Nederland was aanvankelijk de naam „groote manoeuvresin gebruik, maar thans bezigt men dien van veldtnanoeuvreswellicht in tegenstelling met de daar te lande ook gehouden wordende fortmanoeuvres. Dikwijls is de officieele bena ming daar eenvoudig: „oefeningen met gemengde wapens"De naam van

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 328