304 veldmanoeuvres zoude wellicht ook voor het Indische leger wel de geschiktste zijn; de grootheid onzer manoeuvres is toch al zeer betrekkelijk. De tijd, waarin de manoeuvres gehouden worden, is in Europa meestal het najaar, omdat de temperatuur dan gematigd is, zoodat de troepen overdag niet te veel last hebben van de hitte, terwijl de nachten nog zoel genoeg zijn om bivakkeeren toe te laten; boven dien is de oogst dan grootendeels binnengehaald en wordt dus de minste, schade toegebracht aan de akkers. In Rusland dwingt het klimaat de oefeningen 's zomers te houden. In sommige landen, o. a. ook in Nederland, brengt men tegen den oefeningstijd de troepen, door het Oproepen der met groot verlof zijnde lichtingen miliciens, op oorlogssterkte. De manoeuvres vormen dan de eindperiode der herhalingsoefeningen, welke deze lichtingen jaarlijks voor korten tijd moeten houden. In Engeland, waar men geen inilitieleger heeft, bestaan geene ei genlijk gezegde veldmanoeuvres. De spiegelgevechten, sham-fights der Yolunteerkorpsen hebben in het voorjaar, tegen Paschen, plaats. Onze Indische manoeuvres zullen dit jaar gehouden worden in de maand Augustus, wanneer het terrein droog en hard, de rijstoogst binnen ismet de regeling der infanterie-oefeningen volgens de daar voor door het Dep. van Oorlog gegeven circulaire is de aanwijzing dezer maand ook in overeenstemming. De manoeuvres hebben ten doel de hoogeré bevelhebbers in de gelegenheid te stellen groote troepenafdeelingen aan te voeren, en zoowel de troepen in het algemeen, als de chefs van staven en diensten in het bijzonder, in een toestand te plaatsen, die zooveel mogelijk den oorlogstoestand nabijkomt. Manoeuvres kunnen op drie wijzen worden gehouden, nl tegen een denkbeeldigen vijand, tegen een gemarkeerden vijand, of met twee partijen tegen elkaar. Die tegen een denkbeeldigen vijand zijn de minst leerzame. Het is moeielijk het voorstellingsvermogen zoover uit te strekken, dat men zich het terrein, hetwelk men voor zich heeft, door een werkelijken

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 329