19 C. Manual of Mountain Artillery 1882. Britsche versterkingen. De Britsche versterkingen hadden over het algemeen meer ten doel, troepen en voorraden tegen overrompelingen te vrijwaren, dan wel tegen vuur te dekken. Onder de hiertoe gebezigde middelen mag dan ook in de eerste plaats worden genoemd eene zeer eenvoudige bamboe-afsluiting (zie tig. 6), die goed voldeed tot beveiliging van voorraden en tot versterking van politie-stations en enkele militaire posten. Tegen 3 a 4 M. hooge palen, op onderlinge afstanden van 2 M. in den grond geplaatst, wordt een hekwerk van bamboe aange bracht en hiertusschen stukken gespleten bamboe gevlochten, welke in gebogen vorm in verschillende richtingen in het hekwerk gestoken worden, met de beide uiteinden buitenwaarts gekeerd, zoodat zij eene dichte pagar vormen. Waar deze afsluiting voor militaire posten of politie-stations dien de, richtte men bovendien in het midden een klein reduit in (zie fig. 7), door onder het gebouw, dat voor troepenlogies diende, eene borst- weiing van aarde of balken aan te brengen tot dekkiDg van schutters. Overigens werd bij den bouw van eigenlijke versterkte posten op zeer practische wijze ruim partij getrokken van bestaande zaken of voor de hand liggende hulpmiddelen. Zoo werden steeds "bestaande aarden wallen of steenen muren zooveel mogelijk in het tracé opgenomen, afbraak van steenen pagoda's of tempels benut, om de borstwering ten deele op te trekken. Yerder werd deze voltooid, hetzij door op werping van aarde of met behulp van boomstammen. Op het bepalen van het trace hadden bovendien de hellingen of bebouwdheid van het terrein, de ligging van te benutten gebouwen enz. grooten invloed. Dat door het veelzijdig gebruik van alles wat den bouw eener versterking kan vergemakkelijken of bespoedigen, de voltooide borstwering gewoonlijk niet voldeed aan hooge eischen van regelmaat en dat de vuurlijn somtijds zeer lang werd, is natuurlijk. Steeds echter voldeed zij goed aan de eischen, die men in de practijk er aan steldegoed flankement, voldoende storm vrijheid, goede dekking van schutters, voldoende bin nenruimte. De bouw eischte in den regel weinig tijd en weinig hulp

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 32