306 alleu hebben van hun eigen vermogen do hoogste verwachting en schatten dat des vijandswaarvan zij de uitwerking niet voelen, gering. Vandaar dat de grootste moeieljjkheid bij manoeuvres altijd is het rekening houden met de uitwerking van het vuur der tegenpartij en dat, daar de troepen dit voor zich zelt' nimmer vol doende doen, zij daartoe door opzettelijk daarvoor aangewezen per sonen moeten worden gedwongen. Een tweede verschil met den werkelijken oorlogstoestand wordt ver oorzaakt door de noodzakelijkheid om het gevecht af te breken, zoodra de beslissing zich voldoende teekent. In de werkelijkheid komt dan het voornaamste pas aan, nl. de vervolging der winnende, de meer dere of mindere déroute der verliezende partij. Ook deze gevechts toestanden kunnen bij eene manoeuvre niet worden nagebootst Het gevecht moet daarom bij het belangrijkste gedeelte worden af gebroken, aanvaller en verdediger marcheeren naar de hun aange wezen kwartieren of bivaks en de nabootsing van den oorlogstoe stand komt eerst weder te voorschijn bij de opstelling der voorposten. Altijd komt men dus bij zulk eene manoeuvre, wat betreft de troe pen, ten opzichte der uitkomsten van een gevecht, de werkelijkheid nog slechts betrekkelijk nabij. Maar in andere opzichten is, ook voor hen, de gelijkenis met den oorlogstoestand grooter. Zoo b.v. bij het maken van oorlogsmarschen, het bezetten van stellingen het opwerpen van vluchtige dekkingen, den verkenningsdienst de munitie-aanvulling, het bivakkeeren, den veiligheidsdienst, en vele andere handelingen, die in den oorlog op nagenoeg dezelfde wijze plaats hebben als men ze in vredestijd bij manoeuvres heeft kunnen aanleeren. Over 't geheel genomen blijven dus deze manoeuvres met twee partijen van groot practisch nut. Alvorens nu den algemeenen gang van zulk eene manoeuvre na te gaan, is het niet overbodig de beteekenis der verschillende daar bij gebruikelijke benamingen in 't kort in herinnering te brengen. Leider. Leider eener manoeuvre is de bevelhebber der gezamen lijke aan de oefeningen deelnemende troepen. Dit geldt zoowel voor kleine als voor groote afdeelingen. Zoo is b. v. bij het op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 331