307 treden van twee pelotons tegenover elkander de compagniescomman dant, bij dat van meerdere compagnieën van een bataljon de bataljons commandant, bij dat van meerdere bataljons, eskadrons en batterijen uit cene afdeeling, de afdeelingscommandant de aangewezen persoon om als Leider op te treden. Hij toch is in alle opzichten bekend met de troepen, die aan de manoeuvre deelnemen, eu met hetgeen van hen gevergd kan worden, terwijl hij de officieren, die als troepen aanvoerders optreden, ook in gewone omstandigheden reeds kent en eene manoeuvre een der beste toetssteenen is voor de op hem rustende taak der beoordeeling hunner tactische bekwaamheden. Bevelhebbers. Onmiddellijk onder den Leider staan de Bevelhebbers der beide tegenover elkander ageerende partijenonder deze de Onderbevelhebberszijnde die troepenaanvoerders, die van den Bevel hebber rechtstreeks hunne instructiën ontvangen. Het aantal dezer onderbevelhebbers is uit den aard der zaak ver schillend naarmate van de samenstelling en de wijze van indeeling der troepen. Bij kleine colonnes kunnen het de commandanten zijn der verschillende tactische eenheden of detachementen, bij grootere moeten meerdere dier eenheden onder één onderbevelhebber worden vereenigd. In de hoogere bevelvoering leert de ervaring dat het getal zeven het maximum aanwijst der door één persoon behoorlijk te leiden onderdeelen. Daarboven is het dus onraadzaam te gaanhet streven moet zijn er zooveel mogelijk beneden te blijven. Zoodra men dus meerdere bataljons met cavalerie en artillerie onder zich heeft, wordt het geraden om in stede van de bataljons-, eskadrons- en batterij commandanten als onderbevelhebber te nemen, eene andere in deeling te maken, b. v. bij een offensieven oorlogsmarsch in voor hoede, hoofdmacht en zelfstandig verkennende cavalerie of bij een gevechtstoestand in centrum, vleugels en reserve, als wanneer de bevelhebber, die over de reserve bovendien in 't laatste geval steeds persoonlijk beschikt, met een zoo gering mogelijk aantal onderbevel hebbers zal te doen hebben. De chefs van staven en diensten bevinden zich in den staf van eiken bevelhebber en zijn dus van zelf steeds in zijne onmiddellijke nabijheid. Scheidsrechters. De neiging der tegenover elkander staande partijen om te Weinig rekening te houden met de verliezen, hun door den

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 332