308 vijand toegebracht, dikwijle ook het gebrek aan het noodige overzicht om de uitwerking van het eigen en vijandelijk vuur behoorlijk te kunnen beoordeelen, maken het noodig afzonderlijke officieren aan te wijzen, uitsluitend bestemd om de gevolgen dier moreele invloeden te schatten en de troepen te bevelen zich naar die schatting te gedragen. De taak dier scheidsrechters, die dus eigenlijk het geheele verschil tusschen den schijntoestand der manoeuvres en de werkelijkheid van den oorlog moeten beoordeelen en aanvullen, en wel dikwijls in een zeer kort oogenblik en met gebrekkige gegevens, is zeer moeielijk. Voor dat ambt worden dan ook in den regel, o. a. in Duitschland en Nederland, hoofdofficieren gekozen, hooger of ouder in rang dan de korpscommandanten en geen deel uitmakende van de troepen- vereeniging. In Frankrijk, waar men voor scheidsrechters meestal officieren bezigt, van minderen rang dan de korpscommandanten, kunnen zij bij lange na niet dien beslissenden invloed doen gelden, die hun toekomt. De scheidrechters, worden door den Leider van alle inlichtingen omtrent beide partijen voorzienzij kunnen van de troepenofficieren alle inlichtingen eischen. Bij elke partij van eenige sterkte (b. v. eene brigade van 4 ba taljons met cavalerie en artillerie) dienen drie scheidsrechters te zijn, nl. een voor het centrum en twee voor de vleugels. In werkelijkheid is hun aantal echter dikwijls minder, waarschijnlijk ten gevolge der moeielijkheid om een zoo groot aantal bevoegde en buiten den troep staande hoofdofficieren aan te wijzen. De scheidsrechters mogen de troepengedeelten, waarbij zij geplaatst zijn, nimmer verlaten en moe ten steeds de nabij zijnde scheidsrechters- en den Leider van alle eenigszins belangrijke gebeurtenissen kennis geven. Hunne taak is om te beslissen 1°. of eene troepenafdeeling zoodanig geschokt is, dat zij moet terugtrekken, om zich te herstellen en hoeveel tijd daartoe noodig is 2°. of eene afdeeling gevangen genomen, verstrooid of vernietigd is 3°. over den uitslag en de gevolgen van een gevecht, wanneer de partijen het daarover oneens zijn. Aan de uitspraak van een scheidsrechter moeten de troepen zich zonder tegenspraak onderwerpen, eene onderwerping die natuurlijk dikwijls slechts met tegenzin zal geschieden door de partij, in wier

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 333