310 Meestal wordt aan beide partijen hunne onderstelling en opdracht intijds gegeven b. v. den dag te voren opdat zjj die kunnen bestudeeren. Soms geeft men die, overeenkomstig de werkelijkheid en naarmate van den aard der opdracht, eenige uren vóór of wel bij her begin der oefening. Disposition. In 't algemeen verstaat men door dispositiën de in bevelvorm gegeven beschikkingen van hoogere militaire aanvoerders. Bij manoeuvres verstaat men daaronder dikwijls meer in 't bijzonder de bevelen, die door de Bevelhebbers der beide partijen aan hunne onderbevelhebbers worden verstrekt. Het geven dier dispositiën noemt men disponeeren. Met Bevelen worden dan meer bijzonder bedoeld de mondelinge bevelen der onderbevelhebbers en lagere aanvoerders. Concentratie-punt noemt men het punt, waarop elk der partijen zich verzamelt om de oefening voor dien dag te beginnen. De BesprekingBeoordeeling of Critiek eener manoeuvre heeft plaats door den Leider na het einde der oefening van eiken dag, hetzij op het terrein, hetzij na het inrukken van den troep, in tegen- wooidigheid van de hoogere en lagere daarvoor aangewezen troepen aanvoerders en van de scheidsrechters. In den regel is men in de toelating van officieren tot die bespreking nog al vrijgevig, om dat men bij die gelegenheid juist de meeste leering kan op doen. In die bespreking geeft de Leider een algemeen overzicht over het verloop der plaats gehad hebbende manoeuvre. De critiek zelf' moet moet zijn bondig, zonder scherpte en slechts zakelijk onder wijzend. De Leider behoort daarbij niet alleen tekortkomingen of fouten aan te toooen, maar moet ook bepaaldelijk aangeven hoe er dan wel gehandeld had moeten worden. In den regel is het te verkiezen dat men het terrein der hande ling aan geen der beide partijen vooraf bekend make. De ontwik keling van het gevecht heeft dan meer overeenkomstig de werkelijk heid plaats en beide partijen oefenen zich als van zelf in het verkrijgen van dien juisten blik, die in den oorlog zeer noodig is, om meteen opslag van het oog de waarde van het terrein te schatten en van de voordeelen die het oplevert partij te trekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 335