313 "Van het oogenblik, dat de troepen hunne garnizoenen verlaten, moet men hen gewennen, zich zooveel mogelijk in den oorlogstoestand te verplaatsen. Zoodra bepaald is, welke troepen aan de manoeuvres zullen deel nemen, doet de Chef van den generalen staf aan het Hoofdbestuur een voorstel betreffende de terreinen, waarop de manoeuvres vermoe delijk zullen kunnen plaats hebben. Na goedkeuring dier voordracht wijst genoemde opperofficier de officieren van den generalen staf aan, die de vereischte verkenningen moeten verrichten. Het rapport omtrent deze verkenning wordt door den Leider met de door hem in hoofdtrekken ontworpen dispositiën, de daarop ge baseerde dislocatie en alle verdere voorstellen of opmerkingen be trekkelijk de uit te voeren manoeuvres, aan den Chef van den ge. neralen staf ingezonden. Deze doet daarvan mededeeling aan het Departement van Oorlog, en zendt daarbij de noodige voorstellen, wanneer ten gevolge van de verkenning andere terreinen moeten worden gekozen. De Leider houdt bij het ontwerpen zijner dispositiën in het oog: dat bij den opmarsch zonder noodzakelijkheid niet van versnelde middelen van vervoer gebruik gemaakt wordt; dat zooveel mogelijk van een doorloopend strategisch denkbeeld wordt uitgegaan, ofschoon meestal de onderstelde algemeene oorlogs toestand, ter vermijding van gewrongen en onnatuurlijke verhoudingen en met het oog op de beschikbare terreinen, gedurende de manoeuvres nu en dan gewijzigd zal moeten worden dat de opdrachten zoodanig moeten zijn ingericht, dat de ontmoe ting plaats heeft op terreinen, waarop gemanoeuvreerd mag worden De Chef van den generalen staf regelt den marsch der troepen naar de eerste verzamelplaats. De terugmarsch naar de garnizoenen wordt geregeld door den Leider. Door de zorg van den Chef van den generalen staf zullen, op aan vraag van den Leiderde noodige kaarten van de terreinen, waarop gemanoeuvreerd zal worden, verstrekt worden. Bij het gebruik maken van particuliere terreinen, moeten de mili taire autoriteiten met alle haar ten dienste staande middelen zorgen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 338