314 dat van de vergunningen der eigenaren geen misbruik worde gemaakt, de terreinen zeiven zooveel mogelijk worden ontzien, waar gegraven js alles weder worde dichtgemaakt, het gebruikte stroo, afval en der- gelijken verwijderd worden, enz. Als regel dient te worden in acht genomen, dat volstrekt geen gebruik mag gemaakt worden van terreinen, waarop gezaaid of gepoot is. Die terreinen zullen zoo noodig door baken met borden, waarop de woorden Verboden terrein worden aangeduid. Evenzoo moeten die stukken land worden gespaard, waarvan de vruchten nog niet zijn geoogst. Huizen en tuinen mogen niet bezet worden, zonder bijzondere vergunning van den bewoner of den eigenaar. De Leider draagt zorg dat al zijne onderhoorige troepen worden bekend gemaakt met de bepalingen, welke nog naar aanleiding dei- gehouden besprekingen en gesloten overeenkomsten, door hem mochten worden vastgesteld. Wordt aan de eigendommen van gemeenten of ingezetenen, ten gevolge der manoeuvres schade veroorzaakt, dan zal daarvan zoo mo gelijk dadelijk opname geschieden. Terreinvoorwerpen kunnen door baken met borden, waai'op de woordenAfgebroken of Onbruikbaarals zoodanig worden aangeduid. De eersten worden ondersteld gedurende de manoeuvre, in een dooi de Scheidsrechters te bepalen tijd, herstelbaar te zijn de laatsten niet Alle marschen, gedurende de manoeuvres voorkomende, worden be- beschouwd oorlogsmarschen te zijn. Uitgezonderd zijn: 1°. de marschen, welke uitsluitend dienen om van kantonnement te veranderen, zonder dat een manoeuvre of oefening daaraan onmiddellijk voorafgaat 2°. de marschen naar het concentratiepunt der Brigade uit die kan- tonnementen, welke alleen wegens den vredestoestand tot huis vesting dienen, doch bij werkelijken oorlog- niet zouden zij n belegd geworden 3°. de marschen, welke afgelegd worden na het eindigen eener manoeuvre, om langs den kortsten weg het kantonnement of bivak te bereiken. Vóór het in beweging stellen der troepen tot het uitvoeren van eenige manoeuvre, moeten de Brigadecommandanten de dispositiën,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 339