door hen naar aanleiding van de hun verstrekte opdracht genomen, schriftelijk aan den Divisiecommandant mededeelen. Het oprukken of verzamelen der troepen uit de kantonnementen ge schiedt zoodanig, dat onnoodig heen en weer marcheeren vermeden wordt. Bjj het bepalen van het concentratiepunt geeft de Brigadecomman dant ook de plaats aan, waar hij zich op het uur van verzameling zal bevinden. Hij ontvangt daar de laatste rapporten der voorposten, alsook de dagelijksche rapporten der commandanten van de onder deden der Brigade, en geeft vervolgens de noodige bevelen tot den afmarsch. Tenzij andere bevelen zijn gegeven, verzamelen de voorposten zich op last van hun commandant, zoodra de voorhoede der Brigade de postenketen is doorgetrokkenen sluiten aan den staart der hoofd colonne aan. Het doel van het artillerievuur wordt aangeduid door een vlag, waarvan de eene helft rood en de andere wit is. Bij vuur tegen artillerie wordt de roode, bij vuur tegen infanterie de witte strook der vlag naar boven gehouden. Wanneer bij de oefening een misslag plaats heeft, waardoor het dool zou kunnen gemist worden, laat de Leider „Geeft acht" blazen, welk signaal terstond bij alle troepenafdeelingen wordt overgenomen, waar op de Bevelhebbers der beide partijen zich naar den Leider begeven De troepen maken halt en rusten op de plaats (de tirailleurs blijven waar zij zijn), de cavalerie en artillerie stijgen af. Kan het signaal niet algemeen gehoord worden, dan maakt men bovendien gebruik van bereden ordonnansen, enz. Wordt na het signaal „Geeft achtnog geblazen: Officiers-appel dan begeven zich ook de scheidsrechters en de officieren, welke voor dat geval te voren zijn aangewezen, naar den Leider. De Leider doet vervolgens den misslag herstellen en op het signaal Voorwaarts" de oefening hervatten. Om de manoeuvre te doen eindigen, wordt het signaal„Geeft acht", gevolgd door: Ophouden van vuren" geblazen, welke signalen door alle hoornblazers en trompetters worden overgenomen. De Scheids rechters beslissen nu, welke partij moet terugtrekken en welke het terrein kan behouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 340