322 3°. herhaalde aanvallen met reeds teruggeslagen troepen, zonder dat deze versterking hebben ontvangen 4°. het niet eerbiedigen van het vuur der tegenpartij 5°. het veelvuldig blazen van signalen, vooral bij het tirailleeren 6°. het zich ophouden of bewegen van officieren, patrouilles, ordon nansen, enz. daar, waar zij dit niet zouden doen, indien met scherpe in plaats van met losse patronen gevuurd werd. Alle bewegingen moeten zonder overijling plaats hebben. Ten strengste moet worden toegezien, dat bij het marcheeren of rusten op de wegen steeds één der zijden van den weg vrij blijve voor ordonnansen, wagens, enz. De Scheidsrechters worden voor al de dagen der oefening benoemd, en zijn onafhankelijk van den troep. Zij dragen kennis van de instructiën en dispositiën, ten opzichte van de manoeuvres aan de troepen van beide partijen medegedeeld, en blijven, zoo zij niet op het terrein zijn ingedeeld, den Leider bij de manoeuvres volgen. Zij worden over de beide partijen verdeeld, namelijk één hunner op iederen vleugel van elke partij. Zijn zij meer dan vier in getal, dan kan aan de centrums een afzonderlijke Scheidsrechter worden toegekend. Aan ieder van hen wordt een ordonnans, voorzien van een witte vlag, toegevoegd. Bij alle uitspraken zullen de Scheidsrechters niet alleen rekening houden met de getalsterkte der beide partijen, maar ook nagaan in hoever kalmte en orde hebben geheerscht, en of de infanterie haar vuur met bedaardheid en te rechter tijd heeft afgegeven. De uitslag van een gevecht hangt in de werkelijkheid van omstandig heden af, die bij de oefeningen in vredestijd, öf in het geheel niet, öf slechts ten deele in aanmerking kunnen komen. Vooral is dit het geval met het moreel der troepen. Er moet dan ook geen sprake zijn van winnen of verliezen, maar beide partijen moeten overeenkomstig de omstandigheden zelf beslissen de één of hij zijn stelling kan behouden, de ander of hij zijn aanval kan doorzetten. De infanterie moet bij den aanval oprukken tot op 30 pas van den verdediger, indien deze niet uit eigen beweging zijn stelling ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 347