331 gen door voorloopige hechtenis; terwijl de andere uitzondering haar grond daarin heeft, dat de bij haar bedoelde bijkomende straffen, om in werking te kunnen treden, geen tenuitvoerlegging behoeven. Hieruit volgt mitsdien dat de vervallenverklaring van den militairen stand, bij rechterlijk gewijsde uitgesproken, geen effect kan hebben, zoolang dat gewjjsde niet ten uitvoer is gelegd. Staat het dus vast dat K,, wiens vonnis nog niet ten uitvoer was gelegd, nog militair was toen hij den majoor J. een stoot tegen de borst gaf, dan pleegde hij ongetwijfeld het misdrijf van feitelijke insubor dinatiewaartegen, ingevolge art. 100 van het Crimineel Wetboek voor- het krijgsvolk te lande, de straf des doods door middel van den ko gel is bedreigd. Maar K. heeft te voren poging tot moord gepleegd en is deswege veroordeeld tot vijftien jaren dwangarbeid in den ket ting. In verband hiermede kan de vraag worden gedaan, of in casu wellicht niet art. 18 C. W. van toepassing is? Wij vermeenen van neen. Art. 18 C. W. (1) moge door één enkele bepaling over den samen loop van misdrijven hetzelfde beginsel geregeld hebben wat wjj in het Wetboek van Strafvordering in de artt. 167 en 168 terugvinden, doch welke uitbreiding men daaraan ook moge geven, spreekt het wel van zelf dat die leer, waarbij tegen de opeenstapeling van straffen (cumu- latio poenarum) bij voorkomende misdrijven en veroordeelingen ge waakt wordt, met van eenige toepassing kan zijn, waar, zooals in casu, het tweede misdrijf (feitelijke insubordinatie) gepleegd is na de eerste veroordeeling (rot de straf van vijfden jaren dwangarbeid in den ketting) en de beklaagde K. dus recidivist wordt. Een andere vraag is deze: Kent het Crimineel Wetboek voor liet krijgsvolk, te landedo loer van herhaling van misdrijf? Ook nu luidt ons antwoord ontkennend. Vóór de invoering van het Koninklijk besluit van 13 Oct. 1882 26., Ind. Stbl. 1SS3 N 54, waren de leerstukken over pogingf medeplichtigheidalsmede over hét herhalen van misdrijf (recidive) (1) Dit art. luidt: „Wanneer een militair meer dan een deliet, hetzij burgerlijk, hetzij militair, begaan heeft, zal hem alleen die straf worden, opgelegd, welke "bij de' wet op de zwaarste der misdaden, door hom begaan, gesteld is."

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 356