837 destijds met alle kracht en goed gevolg ons hebben verzet, toen ouder en slechter gewoonte de militaire commandant te Willem I in den jare 1882 geen bezwaar vond om, in het belang der medische weten schap (sic), het lijk van den gefusileerden Inlandschen cavalerist Sa- liban ter ontleding aan het hospitaal af te staan. Gevallen van verwondingen door (middel van) den kogel zijn me nigvuldig genoeg voorgekomen en der medische wetenschap over bekend dan dat eenig nut door een „sectio cadaveris" wordt ver kregen vaneen militair, aan wien eene eervolle doodstraf door middel van den kogel is voltrokken. De schuld gepurgeerd zijnde, moet de militaire eer ongeschonden blijven. Ten slotte nog het navolgende naschrift. Toen wij in de Sumatra-courant van 11 October jl. het „doodvonnis" minder uitvoerig bespraken, gewerd ons de navolgende bedenking van den schrijver dat: „Hoewel ten volle erkennende dat wij volgens de letter der wet geheel in het gelijk zijn, wij evenwel met S. eens zullen zijn dat eene stipte opvolging dikwijls in strijd kan wezen met het gezonde oordeelde eischen der billijkheid en het menschelijk gevoel. Al gold het hier slechts het eergevoel van een Javaansch soldaat, die op een gunstig verleden wijzen kon, zou het ondergaan der straffen, volgens de wet bepaald, toch schrikkelijk hard voor hem geweest zijn de rechters mogen dus niet veroordeeld worden, al ware hun ziens wijze in strijd met het voorgeschrevene, naar hun geweten te hebben gehandeld." De geachte schrijver duide ons niet ten kwade, zoo wij zijne be zwaren tegen onze beschouwingen over het doodvonnis geopperd ook ditmaal geenszins kunnen deolen eu zjjne redeneering niet vatten. Wij hebben steeds geleerd eu iu die overtuiging voortgeleefd, dat liet staatsgezag niet alleen in zijne wetten regelen moet vaststellen, maar eerst door de wet te doen naleven en haar te handhaven het voorschrift der wet wezenlijk recht wordt. Voornamelijk moet het staatsgezag de Wet doen naleven door zijne ambtenaren sirenge en stipte opvolging en toepassing van de wettelijke bepalingen door alle ambtenaren is eene eerste voorwaarde van een door Wetten geregelden regeeringsvorm. Recht te spreken naar de bij de wet geordende bepalingen kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 362