341 zullen voorkomen, zijn zoo menigvuldig, dat zij bijna niet op te noemen zijn. Zij hangen trouwens ook af van te veel verschillende omstandigheden. Gevechten in niet georiënteerd terrein zijn evenzeer onmogelijk. Vandaar, dat eene nauwkeurige terreinverkenning elk gevecht dient vooraf te gaan. In den kleinen oorlog eindelijk mislukken hinderlagen, overvallingen, alarmeeringen, konvooien, enz. meermalen of bereiken zij althans dik wijls hun doel niet, door gebrek aan eene voldoende oriënteering. Maar ook in vredestijd wordt niet altijd de noodige aandacht aan hot oriënteeren geschonken. Om hiervan slechts een voorbeeld aan te halen Te Toengkoeb in de sagi der XXVI Moekims (Atjeh) moest in 1881 eene schietbaan opgericht worden, ten einde het aldaar aan wezige garnizoen der infanterie (een bataljon) in de gelegenheid te stellen zich weer eens in het schijfschieten te oefenen. Het daartoe benoodigde terrein werd gevonden in eene sawah, grenzende aan de Oosterface der benting. Het opwerpen van kogelvanger, observatie posten, rooilijn en standplaatsen voor de schutters op de verschillende afstanden had achtereenvolgens plaats; doch toen nu eindelijk op zekeren morgen met het individueel schijfschieten een proef genomen werd, bleek, dat de kogelvanger in het Oosten, de verschillende standen van waaruit gevuurd moest worden in het Westen stonden. Tot zoover de optrekkende mist het om 6 uur 's morgens toeliet de schijven te zien en de opkomende zon nog achter den kogel vanger verscholen lag, ging het goed. Toen evenwel de zon omstreeks 7 uur van achter den kogelvanger te voorschijn kwam, werd het richten en dus ook het schieten ten eenenmale onmogelijk door het gezicht op de verblindende lichtstralen. Wel heeft men toen ge tracht dit inconvenient te verhelpen, door eerst naast den kogel vanger twee lange bamboezen te planten, zoodat daarboven een zeil kon worden gespannen, maar dit middel voldeed slecht; het licht bleef te scherp en na 8 uur was het weer als te voren, de zon kwam van achter het scherm te voorschijn. Daarna nam men zijne toevlucht tot het plaatsen van een beweegbaar scherm boven den schutter. Het voortdurend verplaatsen van dit scherm op de ver schillende afstanden was evenwel zeer lastig; er ging veel tijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 366