351 den veranderen, edoch zonder, in welk opzicht ook, Arabische paar den te worden. Welke dezer beide meeningen nu de juiste zij, is voor het door den schrijver beoogde doel van geen belang, ze zijn beide even nadeelig want volgens de eerste zoude men eindelijk paarden krijgen, die gelijk zijn aan de iuheemsche (Javaansche), volgens de tweede een soort paar den, die de eigenschappen van hun stamouders totaal missen en eerst door onze achterkleinkinderen te beoordeelen zouden zijn. Ik vermeen met het vorenstaande te hebben aangetoond, dat eene daarstelling van een Australisch-Arabisch of welk ui theemsch paarden ras ook, op Java, van geen practisch nut is, en dus„Quand on n'a pas ce qu'on aime, il faut aimer ce qu'on a" waarom ik overga tot de ontwikkeling mijner denkbeelden over de verbetering van ons Sandelhoutras door zich zelfhet bezit alle eigenschappen van een goed troepenpaard, het is vlug, intelligent en zoo gewillig, dat het meer doen wil, niet alleen dan men verlangt, maar zelfs meer dan het kan; het zal zich desverlangd onder den ruiter dood loopen; het is zeer sterk en veerkrachfig. Schuhmacher's gedicht: „Jagd und Pferd" is volkomen op het Sandelhoutpaard van toepassing Es blickt so rein, so treu, so gut, Strahlt feurig, klar in stolzem Muth, Als mocht es fest, versichernd sagen Ich will Dich durch die Holle tragen. Het is waar, er zijn maar al te veel „ruiters" met wie het soms doorgaat; zijn bedillers willen dit op rekening stellen van zijn bouw, waardoor het niet gemakkelijk te verzamelen zoude zijn ik echter heb de overtuiging dat de oorzaak van het doorgaan moet gezocht worden in de onhandigheid der ruiters, die den tact missen zich het vertrouwen van het paard te verwerven ten eerste, en ten andere ia de onbekookte wijze, waarop die paarden door den Soemuanees vroeger gereden zijn geworden. Laat ons zien hoe de paardenteelt en de verdere behandeling dier dieren op Soemba plaats heeft. S. Roos zegt daaromtrent in zijne bijdragen tot de kennis van taal, land en volk op het eiland Soemba het volgende:

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 376