354 „Gewichtig is ook", zegt Dr. K. Löffler, „om geen zenuwachtige merries, die neiging tot slaan of bijten hebben, voor de voortplan ting te nemen, omdat zij en hare veulens gedurende den zuigtijd moeilijk te behandelen zullen zijn en de laatste vrij zeker naar de moeder aarden." De opgesomde eigenschappen zijn betrekkelijk licht na te gaan en dienen bij een eventueelen aankoop in acht genomen te worden men verwachte er echter niet te veel van, wil men later niet teleur gesteld zijnbij zoo'n rekening komen nog factoren te pas, die alleen de ondervinding leert kennen. Het zoude wellicht aanbeveling verdienen den aankoop te regelen, zooals door X. in den jaargang van 1878 blz. 191 en volgende van dit tijdschrift ten opzichte der op Soemba aan te koopen paarden is voorgesteld, namelijk op Soemba een officier met eenige militairen te detacheeren, die zich daar zoovreel mogelijk op de hoogte moeten stellen en het oogenblik afwachten om een bod op een goed paard te kunnen doen. Op die wijze meent de schrijver, kunnen betere exemplaren verkregen worden, omdat die officier al den tijd heeft de paarden te onderzoeken, en ze, mocht het blijken dat kwade praktijken bij den koop zijn gepleegd, den fokker kan teruggeven (F). De overvoer kan plaats hebben met de schepen der Ned.-Ind. Stoomvaartmaatschappij, naarmate er paarden zijn aangekocht enz. Daar op Soemba geen muildieren geteeld worden, doet het er minder toe, al zijn de aan te koopen merries reeds moeder geweest, het zal den belijders van Darwin's leer niet mogelijk zijn, onder de paardenhuid eens nakomelinge, een ezel te ontdekken. Wat den ouderdom der aan te koopen merries betreft, zoo zoude deze kunnen varieeren tusschen 4 en 8 jaar. Wenscht men echter om andere redenen, b. v. uit vrees voor slecht opnemen of aborteeren, waartoe te vroeg bevruchte merries later wel eens neiging hebben, fokmerries te bezitten, die nog niet besprongen zijn geworden, dan zoude men er toe moeten besluiten om merrie-veulens van ten hoogste 1^ jaar oud aan te koopen, daar het niet tot de zeldzaamheden behoort, dat merries reeds met hun tweede jaar bevrucht worden, indien niemand daar is, zooals op Soemba, om hun de sexueele gemeenschap te beletten. De aankoop

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 379