36i -- en groote troepenbewegingen tot 5 KM. als rle waarnemer naast den projecteur geplaatst is. (1) Nu moet men te Atjeh juist kleine troepen Atjehers kunnen observeeren; het kunnen waarnemen van groote troepenbewegingen alleen is niet voldoende, daar het naderen van den post of het bin nensluipen in de linie bij kleine afzonderlijke troepen te gelijk ge schiedt. Wil men nu dit binnensluipen uit den kraton kunnen waar nemen, zoo moet men tot 6 KM. tirailleurs kunnen zien en, aangezien de lichtsterkte omgekeerd evenredig is met de tweede macht van den afstand, zou de lichtsterkte moeten bedragen X 4000 11755 Carcellampen, terwijl men dan nog rekening moet houden met mogelijk voorkomende stof en nevel, in welk laatste geval men ge middeld lichtsterkte meer noodig heeft, zoodat die dan zou moeten bedragen 14700 Carcellampen. Machines, die eene zoo groote lichtsterkte voortbrengen, zijn wel te construeeren, doch ze zijn zeer zwaar en eene dergelijke machine zou later, als zij te Atjeh niet meer noodig was, bij het leger weinig meer gebruikt worden, want voor veldgebruik is zij door haargioot gewicht geheel ongeschikt. Het waarnemen uit den kraton blijft echter toch onmogelijk, omdat men op 6 KM. afstand enkele personen of kleine troepenafdeelingen met het bloote oog niet zien kan. Het binnensluipen in de linie moet men dus door waarneming van de posteu beletten. Men kan nu een lichtbron kiezen van eene zoodanige lichtsterkte, dat de opengekapte strook vóór de posten voldoende sterk verlicht wordt, om de schildwachten op de posten dat terrein voldoende te kunnen doen overzien. Maar eeu bepaald draailicht, dus een licht, dat met gelijkmatige snelheid ronddraait, is ook dan niet toe te passen; het blijft noodzakelijk dat er één of meer personen bij den projecteur geplaatst zijn, die het licht besturen. De afstanden van de posten tot den kraton toch zijn zoo ver schillend, dat het licht, dus ook de projecteur, verschillende hellingen (1). Bij gebruik van electrisch licht voor militaire doeleinden plaatst men namelijk de lampen in een projecteur om het verspreide licht tot een lichtbundel te verzamelen, welken bundel men door draaiing van den projecteur op verschillende punten kan richten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 386